Düğüm  'Rabia Şentürk'

Düğüm 'Rabia Şentürk'

A+ A-

“ Geç gelen adalet, adalet değildir. ”diye bir söz vardır. Haksızlığa uğramış veya zor durumda kalan kişilerin şikâyetlerinin dikkatlice dinlenmesi gerektiğini; gerçeklerin, zor durumda kalan veya haksız yere yargılanan kişi maddi ve manevi kayıplar yaşadıktan sonra ortaya çıkmasının bir anlam ifade etmeyeceğini anlatmaktadır.  İş işten geçtikten sonra tazmin edilen adalet, tam olarak adaleti sağlamamaktadır  (Sabancı, 2020).

              Ancak son zamanlarda adalet o kadar gelmiyor ki geç gelenine bile hep birlikte razı olduk. Uğradığımız haksızlara karşı çıkmak için mücadele ederken yüzümüze kapatılan her kapı, hakkımızı ararken başvurduğumuz yolların hiçbir yere çıkmaması, yetkili mercilerin vurdumduymazlığı benliğimize birer birer düğüm atmaktadır.

              Sadece kendi tecrübe ettiklerimiz değil; etrafımızda olan bitenlere şahit oldukça da düğümler atılıyor benliğimize. Tecavüzcülerin, katillerin çok güçlü deliller olmasına rağmen tutuklanmayıp elini kolunu sallayarak aramızda dolaşmasına karşılık; suçsuz bir insanın haksız yere hapiste olması, evlatları katledilen ailelerin; evlatlarının katilinin yakalanması için gözyaşları içinde seslerini duyurmaya çalışmaları, toplum vicdanını yaralamakla beraber toplumun adalete olan inancına da düğüm atmaktadır.

              Uğradığımız ve şahit olduğumuz haksızlıklar bizleri düğüm düğüm yaparken çaresizliği benliğimize ilmek ilmek örmektedir. Çaresizliği kabullenen bizlerin akıllarında tek bir soru belirmektedir: Şikâyet etsem ne olacak sanki? Bu soru kabullenişi ve boyun eğişi en acı şekilde anlatmaktadır. Ancak sesimizi her zamankinden daha gür çıkararak, birbirimize ses olarak neler yapabileceğimizi görebiliriz. Birbirimizin düğümlerini çözerek hep birlikte özgür ve daha adaletli bir dünyaya kavuşabiliriz.


Kaynakça

Kaynakça

Sabancı, E. P. (2020). Atasözleri ve Anlamları. https://atasozleri.tembel.net/Geciken_adalet_adalet_de%C4%9Fildir adresinden alındı

 

19-09-2020
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir