Festivallerle Dolu Bir Şubat  'Tuğçe Çayırgan'

Festivallerle Dolu Bir Şubat 'Tuğçe Çayırgan'

A+ A-

Şubat ayı , Dünya’nın dört bir yanındaki karnavallar , festivaller ve kültürel etkinliklerle dolu bir ay. Seyahatlerinizi  bu etkinliklere denk gelecek şekilde planlamak  sizin için unutulmaz bir deneyim olacaktır . Dilerseniz bu birbirinden göz alıcı festivallere yakından bakalım .

1.       Carnivale di Venezia (İtalya -  Venedik ) 27 Ocak – 13 Şubat

 

İtalya’nın en güzel şehirlerinden Venedik ,  her yıl Venedik Karnavalı’na ev sahipliği yapıyor. Sokaklarda 18. Yüzyıl kostümleriyle dolaşan insanlar ve karnaval boyunca süren birbirinden güzel etkinlikler Venedik’i bambaşka bir çehreye büründürüyor.

2.       Rio Karnavalı (Brezilya – Rio de Janeiro )  9 – 14 Şubat

 

           

Karnaval denince akla ilk gelen isimlerdendir Rio Karnavalı .  Dans , müzik , eğlence , samba , rengarenk kostümler..  Hepsi bu karnavalda !    Samba okullarının ‘’En iyi samba okulu’’ ünvanını kazanabilmek için birbirleriyle kıyasıya yarıştığı bu renkli gösteri Brezilya’nın en önemli festivalleri arasında yer alıyor.

3.       Mardi Gras (A.B.D – New Orleans ) 13 Şubat

                                                  

Dünya’nın en çılgın eğlencelerinden Mardi Gras festivali takvimde her ne kadar bir gün olarak belirtilse de  günler , haftalar öncesinden başlar aslında . Para yerine , kortejdeki kral ve kraliçenin halka dağıttığı ve her biri farklı anlamlar içeren renkli boncukların geçtiği , bu  boncukları sizden isteyenlerden dilediğinizi talep etme hakkınıza sahip olduğunuz bu festival , 18 yaş altı bireyler ve muhafazakar aileler için sakıncalı olabilir, dikkat.!

4.       Jorvik Viking Festivali ( İngiltere – York ) 12-18 Şubat

                                        

Bir zamanlar Vikingler tarafından yönetilen , İngiltere’nin kuzeyindeki Yo
York bölgesinde kutlanan bu festival , Viking kültürüne merak duyan herkesi bekliyor. Konserler ,  tiyatro gösterileri , temsili canlandırmalar , Viking kasabalarına geziler .. Bu festivalde yok yok !

                                     

5.       Chiang Mai Çiçek Festivali (Tayland – Chiang Mai) Şubat Ayı’nın ilk haftasonu

Mis kokulu bir görsel şölen ! Tayland’ın birbirinden güzel çiçekleriyle meşhur Chiang Mai şehrinde, ilkbaharın gelişi  cıvıl cıvıl bir çiçek festivaliyle kutlanıyor. Çiçekten hayvanlar , tapınaklar  , heykeller bu festivalin olmazsa olmazlarından .

       

                                               

6.       Sapporo Kar Festivali  (Japonya  - Sapporo) 1- 12 Şubat

Dünya’nın en iyi kar – buz festivallerinden biri olan Sapporo Kar Festivali (Yuki Matsuri) her yıl milyonlarca turist ağırlıyor. Buzdan heykeller  ,  dans gösterileri  ve konserlerle dolu festival alanında kışın en güzel hali gözler önüne seriliyor.

                           

7.       Paris Karnavalı (Fransa – Paris ) 11 Şubat

744 yıllık bir geçmişi olan bu karnavalın diğer adı Promenade du Boeuf Gras ( Şişman İnek Geçidi) . Trompetler , müzisyenler ve rengarenk kostümlü yürüyüşçülerle Paris caddeleri neşeleyle dolup taşıyor.

                                                        

 

8.       Patras Karnavalı (Yunanistan – Patras) 11-18 Şubat

Bu tarihlerde komşuya yolu düşenlerin mutlaka görmesi gereken bir karnaval. 1800 lü yılların başından beri Yunanların çok önem verdikleri bu etkinlikte  sokak geçitleri ,  törenler ve eğlenceler .. Ne ararsanız var . Detaylı bilgi için  http://www.carnivalpatras.gr/en/

                    

9.       Maslenitsa (Rusya – Moskova ) 12- 18 Şubat

Rusya’da katılımın en çok olduğu karnavaldır Maslenitsa. Ruslar bu karnavalı ‘’Pankek Haftası’’ olarak da anıyorlar . Uzun kışın uğurlanıp , baharın karşılandığı bu karnavalda Pagan ve Hristiyan geleneklerinin karışımı etkinlikler , şenlik ateşi , kukla oyunları , bilek güreşi ve tabii birbirinden lezzetli pankekler yer alıyor.

                          

10.   Düsseldorf Karnavı (Almanya-Düsseldorf) 8-12 Şubat

Her ne kadar bu aylarda kutlanan çoğu karnaval gibi , baharın gelişini kutlama amaçlı ortaya çıkmış bir karnaval olsa da , Düsseldorf Karnavalı , geçitler boyunca sergilenen din adamları ve politikacıların heykel figürleri ve onların karikatirüze konuşturmalarıyla diğer karnavallardan bir hayli ayrılıyor.


Not : Yayınlamamı istediğiniz festival fotoğraflarınızı ve ya anılarınızı tugce@medyacuvali.com adresine bekliyorum 

03-02-2018
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir