Okyanusun Kalbi

Okyanusun Kalbi

A+ A-

Yeryüzünden iste, mutluluğun ne olduğunu göstersin.Garry Douglas Titanik filminde Rose der ki :” Bir kadının kalbi sırlarla dolu okyanustur”  Ne kadar anlamlı üzerine düşünülecek bir söz değil mi? Okyanus dünya var olduğundan bu yana dünyada en güçlü olan yaşam kaynağını suyu barındırır, besler ve tüm canlılara yine hayat vermeye devam eder. Okyanus içinde birçok hazine barındırması dışında üzerinde insana keşfetmesini ve beslenmesini de sağlamıştır. Okyanuslar gerçekten de tüm insanlık için anlamlıdır.

     Milyonda bir ihtimalle dünyaya gelen her insan eşsizdir parmak izleri kadar farklı olan hayat yolları ve seçimleriyle. Bambaşka fikri ve tüm evrene bakış açısıyla tüm canlılardan farklıdır. Kadim uygarlıklarda ve dinlerde insanlar doğayla daha iç içe olduğu zamanlarda doğaya saygı gösterirlermiş.  Hem maddi hem manevi anlamda bu durum onları zenginleştirir ve geliştirirmiş. Bu hayata insanlar tüm seçimleriyle kendilerinin daha üst haline geçmek ve her anlamda evrimleşebilmek amacıyla devam etmişler.  Bu konu daima derinlikle incelenen araştırma konusu olmuştur tarih boyunca da.

     Hayatımızda karşılaştığımız her insan hatta iyi ve kötü tanımladığımız herkes bir anlamda bizim gelişimimize hizmet eder. Tüm travmalar hatta atasal aktarımlar sorunlarla daha yüzleşebilmek için bir basamak. Tüm evren ve insanlar birbiriyle bağlantılı. Tüm enerjiler rezonans alanları birbiriyle ilgili ve alakalı. Kendi okyanusuna veya dağına attığın her adım tüm o pozitif enerji en güzel şekilde sana geri gelir. Kendini onurlandırdığın ve sevdiğin her an aslında bütüne ve en son sana gelip yıldızlar gibi ışığına tekrar tekrar ulaşmanı ve yaymanı sağlar. İnsanların yıldız tozlarından ayrılıp geldiğini sonra da yeryüzünde birleştiğini söyleyen görüşe göre gayet normal bakış açısı aslına bakıldığında. Bu nedenle evrende anlamsız veya kötü olamaz.

     “Şairler ölüm olmazsa, hiçbir şeyin değeri olmadığını bilirler. Ölüm olmazsa bir ders olmaz, ölüm olmazsa bir elmasın ışıldayacağı bir karanlık olmaz” der Clariassa P.Estes Buradan hareketle insanın kendi okyanusuna ve elmaslarına yolcuğu ölümü tüm haliyle benliğiyle hoş karşılamalı bunun olağan süreç olduğunun bilincinde olgunlukla karşılaması gerekir. Her an bu zenginlik bilinciyle kendi okyanusunu düşünmeli ve sevmelidir insan.

      Kadınlar içinse hayat her zaman masallardaki gibi olmamıştır tarih boyunca. Vahşi benlik ve sezgilerinden tarih boyunca uzaklaştırılmaya çalışılmış ve uyutulmuştur kadınlar. Belirli algıya veya eve hapsedilen kendini tanıyamayan kadınlar için hep ayaklarını kanatan bir süreç olmuştur. Rose için de bu durum kuşkusuz aynıdır. Ailesinin borçlarından ötürü tam olarak sevmediği biriyle elmaslarıyla batmaz denilen gemiye biner ve tüm hayatı değişir. Tam intihar edeceği sırada, karşısına gemi kalkmadan plansız bir şekilde binen Jack Rose ’un kendi okyanusuna yüzmesine yardımcı olur. Rose için içinden çıkılmaz gibi görünen durum aslında kendi istekleriyle yüzleşmesine ve bunun için savaşmasına ve bunun için değecek bir yaşamı hak ettiğini hatırlatır. Rose için değişilemez kuralların değiştiği hatta bitmesi mümkündür. Yalnızca kendi içinde bu kuralların ölmesi yeterlidir. Tüm konuşmalar Jackle farklı bir aleme kapı açmıştır. Jack iki derecede ölmüş ve okyanusta hayatta kalan Rose olmuştur.

       “Vahşi doğa, bedenin, kültürün ve toprağın acı çekmesini asla önermez. Vahşi doğa, değerini kanıtlamak, ‘kontrolünü’ göstermek, karakterini ispatlamak görsel olarak daha hoş, mali olarak daha değerli olmak için, biçimin dövülmesine asla rıza göstermez” der Estes. Modern hayatta unutulan hatta unutturulan en önemli unsur birçok sorunun kaynağı budur aslında. Bu nedenle eğer herhangi bir şeyi istiyorsak her şeyi hayal etmeli ve kendi içimize yolculuk için mücadele etmeliyiz.

   


Kaynakça

Görsel: pexels.com

21-06-2021
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir