Gerçek Hayat - Hilal Atik  (Görsel İletişim Tasarım - Öğrenci)

Gerçek Hayat - Hilal Atik (Görsel İletişim Tasarım - Öğrenci)

A+ A-

‘İşler böyle yürümüyor, sordukların toptan yanlış. Unut akıl ve mantığı.’ Derin Esmer’in manidar şarkısının sevdiğim sözleri. ‘Gerçek Hayat’ın 2 cümlelik kısa bir özeti. 

İnsan düşünme yetisi olmasına rağmen duygularını en aktif kullanan canlıdır bence. Bazı durumlara akıl sır erdirilmez. Hissedilen notalar tercüman olur müziğin ritmine. Vurulan her tel içten gelir. Çıkan ezgiler istenilen gibi duyulur. 

Aşk, nefret, kıskançlık, sevgi... Kişinin yıllarca otorite kurulmayan mantığının kraliyet tahtına oturan hislerinden birkaçı. Bunları yıkmak zordur, monarşi sistemiyle yönetilirler. Var olan ölene kadar yenisi koltuğa geçemez. Mantık burada pek etkin rol oynayamaz, işler sanıldığı gibi yürümez. 

Mevcudu değiştirmek can yakıcı ve epey zordur. Alışılagelmiş düzen ve duygu durumu vardır kişide. Konfor alanından çıkamaz; yaptığı yanlış veya doğru eylemleri kontrol etmekte zorlanır. Söz dinlemez, öğüt almaz, kulak asmaz kimseye. Büyük zorluklarla inşa ettiği hayatını yıkabilir, ya da kat çıkabilir. Bilinmez. 

Duygular genelde yanlış yollara sürükler, mantıklı eylemlere engel olur diye bir yargı var çoğumuzda. Kimi zaman evet, süreç bu tabuyu yıkmaz. Ama bazen öyle bir his doğar ki içimize, kuvvetine kimse karşı koyamaz. İstekler, hayat şartının kişinin mizacına uygunluk durumu, geçmişte kurulan hayallerin hissettirdiği duygular rehberlik eder geleceğe. Sonu iyi biten dram filmi klişesinden ibaret değilmiş dersiniz. Düşünme kalitesini de çok iyi anlamda etkileyebilir bu yönetim değişikliği. Hayattan zevk almanızı kolaylaştırabilir. 

‘O iş öyle olmuyor işte!‘ dediğiniz birçok durumun açıklaması bu fikrimce. Hislere karşı koyamamak. Yoksa o iş öyle olur, oldurmasını bilirsiniz isteseniz. Çekimine müdahale edemediğiniz konuları bırakın etmeyin bence, hayatın gerçek ve mümkün kısmı orda başlar belki. 

Bana ilham olan, düşüncelerimi tazeleyen, başta bahsettiğim keyifli parça: Gerçek Hayat – Derin Esmer. Dinleyince size de farklı pencereler aralayacağını düşünüyorum. Size kendinizi tanıttıracak hislerle bir arada olması dileğimle... 


Kaynakça

unsplash.com

20-09-2023
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir