Farklılıkların Farkındalığı   'Serenay Nur Arun'

Farklılıkların Farkındalığı 'Serenay Nur Arun'

A+ A-
Hiç sağlığı yerinde olmayan bir çocuğun ebeveyni olduğunuzu, sürekli size muhtaç bir çocuğun sorumluluğunu aldığınızı hayal ettiniz mi? Ya da sağlıklı olan çocuğunuzun sağlığını kaybetme ihtimalinizi hiç düşündünüz mü?  Türkiye’de 1.559.222 engelli bulunmakta.  Bunların %27’si çocuk yaşta. Peki bizlerden farklı olan bu bireylere nasıl davranmalıyız? Onlara farklılıklarını hissettirmeli miyiz? Ya da hiçbir şey yok gibi mi davranmalıyız? Kendimize hiç ‘’farklılıkların farkında mıyım?’’ diye sorduk mu?

 Dünyanın değişmesi ile son yıllarda hasta doğan çocukların sayısının oldukça arttığını gözlemliyoruz. Farklılıkları olan çocukların sayısı arttıkça onları hayatımızın her yerinde görüyoruz. Mesela sağlıklı olan çocuklarla aynı sınıfta olabiliyorlar. Bazı velilerin farklı çocuklarla kendi çocuklarını aynı okullarda okutmak istemediklerini görüyorum. Ebeveynlerinden böyle tutumlar gören çocuklarda haliyle toplumda farklı insanlara karşı son derece duyarsız oluyor. Peki bunun sebebi sizce ne? Farklı olanlara biraz daha fazla iltimas göstermek durumundayız ve bizim  buna tahammülümüz yok mu?

Toplumsal olarak büyük sorunlarımızdan birisi de sanırım dünya da bir tek kendi çocuğumuz var gibi davranmak.  Bu konularda bizler daha duyarlı olursak daha duyarlı çocuklar yetiştirmemiz kaçınılmaz olacaktır. Hepimiz empati duygumuzu yükseltmeye çalışırsak hayat enerjimiz olumlu yönde etkilenir.. Farklılıkların bizi bu kadar rahatsız etmesi bizlerden her anlamda başka gözüken insanları kabullenememek bence toplumca aşmak zorunda olduğumuz bir durum. Halbuki çocuğumuza engel durumu olan sınıf arkadaşına yardımcı olması gerektiğini aşılasak dünya çok daha güzel bir yer olur. Merhamet, sevgi, yardım etme güdüsü ebeveynlerin çocuklarına bırakacağı en güzel mirastır.  Toplumdaki farklılıklara karşı duyarlı olmak ve öyle çocuklar yetiştirmek bizim insan olarak en büyük sorumluluklarımızdan. Sokakta, parkta, alışveriş merkezlerinde kısacası sosyal hayatımızın her alanında farklı olduğunu gördüğümüz çocuklara daha saygılı daha şefkatli daha iyi niyetli davranmalıyız. Çocuklarımızı bu bilinçle yetiştirmeliyiz. Farklılıkları farkında olursak, dünya çok daha güzel bir yer olur.Kaynakça

https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/kirmizi-ve-beyaz-tekerlekli-sandalyede-oturan-kahverengi-gomlekli-kadin-7698665/

 

21-06-2021
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir