‘’Ya Krallar Filozof Olmalı Ya Da Filozoflar Kral’ - Ceren Aslan (Siyaset, Felsefe)

‘’Ya Krallar Filozof Olmalı Ya Da Filozoflar Kral’ - Ceren Aslan (Siyaset, Felsefe)

A+ A-

  İlk yazımda Antik Yunan’dan beri tartışılan ve hatta siyaset felsefesinin temellerini oluşturan oluşturan bir soruyu ele almak istiyorum. Platon’dan Cicero’ya, Aristoteles’ten Machiavelli’ye kadar bir sürü filozofun kafasını kurcalamış olan o malum soru… ‘’Toplumu kim yönetmelidir?’’
Platon bu soruya ‘’Filozof Kral’’ cevabını verirken, öğrencisi Aristoteles ‘’Erdemli İnsan’’ cevabını vermektedir. Bu soruya bir sürü düşünürden bir sürü farklı cevap mevcut. Fakat ben Platon nezdinde ele alacağım.

   ‘’Filozof Kral’’ yeterli bir cevap mıdır gerçekten? Biraz bu konuyu deşmek istiyorum.  Kıymetli Platon’umuz insanların doğadan eşitsiz yaratıldığını söyler. Ona göre kiminin mayasında altın vardır. Kiminin de mayasında tunç, gümüş bulunur. Ona göre herkes kendisine biçilen role uymak zorundadır. Bir kısım savaşırken bir kısım yönetir. Her toplumda olduğu gibi bir kısım da yönetilir.
 
   Yönetenler ve yönetilenler olarak ikiye ayırdığı bu toplumda; yığınları -yani toplumu- felsefi açıdan aydınlatmayı gereksiz bulur. Daha doğrusu tercih etmez diyelim. Ben bunu entelektüel kibri diye tanımlıyorum. Ben bilirim sizin aklınız ermez gibi bir tavır sanki biraz teoride düşünürlerin, filozofların yönetici olması kulağa hoş geliyor tabii. Platon’a göre bütünün mutluluğu önemlidir. Bunu da pratikte iyi eğitilmiş yöneticilerin sağlayabileceğini düşünür. ‘’Toplumu akıl ve bilgelik zenginleri yönetmelidir.’’ Daha sonrasında devletin bozulması kuramında yöneticilerin eğitimine değinir. Bu kuramdan sonra kendisinin kibrine hak veriyor oldum gerçi… Yöneticinin eğitimi üzerinde en çok durduğu konu.

   Sorumuza geri dönecek olursak: ‘’Toplumu kim yönetmeli?’’ Bana kalırsa bu soruyu toplum yanıtlamalıdır. Herkes kendine bu soruyu mutlaka bir kere sormalıdır. Peki sizce toplumu kim yönetmeli?                       


Kaynakça

Fotoğraf link: https://images.unsplash.com/photo-1560019789-80a78e25b64d?ixlib=rb-1.2.1&ixid=MnwxMjA3fDB8MHxwaG90by1wYWdlfHx8fGVufDB8fHx8&auto=format&fit=crop&w=1470&q=80

14-06-2022
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir