Psikoloji İle İlgili Ne Okuyabilirim? 'Dilara Ergün'

Psikoloji İle İlgili Ne Okuyabilirim? 'Dilara Ergün'

A+ A-
Bu yazının içeriği lise son öğrencisi kuzenimin ‘Abla kitap okumak istiyorum, ne okuyabilirim ?’ sorusuyla oluşuyor. Okumayı sevenimiz de, sevmeyenimiz de çoğunlukla bu soruyu soruyor. İnternet platformunda pek çok ‘Okunması Gereken 100 Kitap!!’ başlıklı yazıya rastlıyoruz. İçerisinde birbirinden güzel ve değerli kitapları barındırıyor bunlar. Fakat çoğu klasik türdeki eserlerden oluşuyor bu listelerin. Güncel kitaplara göz gezdirmek, Türkiye ve Dünya edebiyatında gelinen nokta nedir bunları gözlemlemek de önemli aslında. Yeni nesil yazarlarımız kimler, ne yazıyorlar ne hakkında yazıyorlar ? Aslında bir kitapçıya girip yeni çıkanlar ya da en çok satılanlar kısımlarına göz attığımızda popüler akım dışında kitaba rastlamak zor. Her kitap değerlidir ama bir şeyler öğrenmek istediğimizde ne okuyabiliriz bunu düşünmek de önemlidir.

 
Son zamanların en dikkat çeken kitaplarından bir kaçını önermek isterim sizlere. Psikolojik konulu eserler olacak bunların çoğu. Psikoloji alanını günümüzdeki toplum içerisindeki algılarından, negatif yaklaşımlarından arındırmak adına bu tür kitapların çoğalmasının ve çok satanlarda yer almasının öneminin büyük olduğuna inanıyorum. 
1) IKIGAI – Japonların Mutlu Ve Uzun Yaşam Sırrı- Francesc Miralles, Hector Garcia

Ikıgaı’nın en dikkat çeken yanı mis gibi Sakura ağacı kaplı kitap kapağı sanırım . Güzel bir kitap kapağı her zaman önemlidir. Lakin bu kitabın sadece kapağı değil içeriği de beni etkiliyor. Uzak Doğu felsefelerinin insanın ruhsal dinginliğine dair açıklamalarının her zaman takipçisi oldum. Hatta bir yazımı meditasyon insan beynini nasıl değiştiriyor konulu hazırlamak isterim. Japonlar herkesi bir İkigai'si olduğuna inanır yani herkesin bir amacı vardır ve bu yüzden de yaşamda aktif rol alırız. Bu kitapta kendi amacımızı buluyor, kendimizi keşfe dalıyoruz. Kitabın içeriğini gelin kitabın yazarının ağzından bizzat dinleyelim.
2) Pembe Fili Düşünme- Zeynep Selvili Çarmıklı
 
Bu kitabın kapağındaki pembe minik fillere hepimiz çekilmişizdir bence. Kitabın dışı kadar içi de gayet tatlı. Psikolog Zeynep Selvili Çakmaklı bu kitapta Panik Bozukluğu’nu bizlere herkesin anlayabileceği bir dilde, kendi hayatından örneklerle anlatıyor, öğretiyor, yaşatıyor. Hastalık süresince neler yaşadığını, nelere maruz kaldığını ve nasıl harekete geçtiğini bizlere anlatıyor. Kitap yalnızca Panik Bozukluğu değil aynı zamanda her türlü duygudurum, kaygı ve düşünce yoğunluğu yaşayan bireyler için de yararlı olacaktır. Yaygın Anksiyete Bozukluğu, Agorafobi, Sosyal Fobi ve Depresyon gibi patolojiler hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Olumsuz duygularla ve düşüncelerle baş etmek yolunda sizlere yardımcı olacak eğlenceli ve dolu dolu bir kitap olduğunu düşünüyorum. En güzel yanı sade, basit, herkese hitap eden anlatımı. Kitapla ilgili minik bir alıntı paylaşacağım sizlere: 

‘Acıdan kaçınayım derken, hayatı kaçırmaya başlarız.’

Zeynep Selvili Çakmaklı’nın kitapta anlattığı şeyleri kendi ağzından dinlemek isterseniz bir TEDx videosunu aşağıya ekliyorum .


Şimdilik bu minik öneri yazımı sonlandırıyorum. Tabi ki devamı da gelecek. 
Mutlu ve keyifli okumalar dilerim !

Psikolog - Sosyolog Dilara Ergün

Kaynakça

Görseller : 

https://www.instagram.com/p/BfqIaY_Ayji/

https://tr.pinterest.com/pin/161988917826832345/

https://i.dr.com.tr/cache/600x600-0/originals/0001747507001-1.jpg

https://www.sloww.co/wp-content/uploads/2018/08/Sloww-Ikigai-Book.jpg

Videolar :

https://www.youtube.com/user/DRDunyasi/about

https://www.youtube.com/user/TEDxTalks/about

08-01-2019
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir