Sağlıklı Beslenmeye Teşvik Edecek 2 Muhteşem Belgesel  - Bilge Serenay Balcı (Sinema)

Sağlıklı Beslenmeye Teşvik Edecek 2 Muhteşem Belgesel - Bilge Serenay Balcı (Sinema)

A+ A-

Sizde yeni yılla birlikte sağlıklı beslenmek, spor yapmak ile ilgili kararlar aldıysanız, bu filmler tam size göre! Sağlıklı beslenmenin küçük yaşlardan itibaren kazandırılması kanaatindeyim. Okul kantinlerimiz, yemekhanelerimiz daha sağlıklı olursa geleceğimiz de daha sağlıklı hale gelmiş olur. O yüzden bu belgeselleri çocukların ve gençlerin izlemesi özellikle bir neslin bilinçlenmesi açısından çok önemli olduğu fikrindeyim. Öyleyse sizi sağlıklı beslenmeye ve spor yapmaya teşvik edecek bu iki muhteşem belgesel filme yakından bakalım.

İlk film, Super Size Me (Şişir Beni) 2004 yapımı bir Amerikan belgeselidir. Belgeselin yönetmenliğini, oyunculuğunu, senaristliğini ve yapımcılığını Morgan Spurlock üstlenmiştir. Belgesel Amerika’nın en çok izlenen belgeselleri arasına girip birçok ödüle layık görülmüştür. Super Size Me belgeseli Amerika’da ve dünyada büyük bir artış gösteren obezite problemi üzerine sosyolojik bir şekilde yaklaşarak büyüyen fast food endüstrisine eleştiriler getirmiştir.

Filmin adı Super Size Me, McDonald’s hamburger zincirinin en büyük boy menüsü olan süper boydan gelmektedir. Bu belgeselde sağlıklı beslenen ve spor yapan bir adamın 1 ay boyunca her gün, her öğününde sadece McDonald’s menüleri ile beslendiği bir deneyi izliyoruz. Sağlıklı kan değerlerine ve ideal kilosuna sahip Morgan Spurlock’un McDiet adını verdiği beslenme şeklinden sonra çok fazla kilo aldığına ve vücudunda çok fazla problemle karşılaştığına tanık oluyoruz. Belgeselde Morgan Spurlock 1 ay boyunca nasıl hissettiğini, bu yiyeceklerin ona neler yaptığını da sürekli olarak izleyicilerle paylaşıyor. Ayrıca bu filmde fast food endüstiri ile ilgili çok çarpıcı gerçekleri öğrenebilir, dünyaya nasıl bir oyun oynandığına şahit olabilirsiniz.

İkinci filmimiz olan That Sugar (Ah Bu Şeker) ise 2014 yapımı bir Avustralya belgeselidir. Belgeseli izlerken senaristliğini, yönetmenliğini Canan Karatay mı yaptı acaba diye düşünmeniz mümkün. :) Şaka bir yana belgeselin yönetmenliğini, oyunculuğunu ve senaristliğini Damon Gameau üstlenmiştir. Bu belgeselin konusu, sağlıklı beslenen ve spor yapan bir adamın 1 ay boyunca vücuduna çok fazla eklenti şeker alıp bunun vücuduna etkilerini ve sonuçlarını gözlemlendiği bir deney yapmasıdır.

Bu belgeseli, Super Size Me’den ayıran en büyük özellik Damon Gameau’nun vücuduna eklenti şekeri, içinde yüksek oranda şeker olduğunu bildiğimiz obur cuburlardan ve fast food ürünlerinden almamasıdır. Bu belgeseli ilginç yapan ve bize gündelik hayatta ne kadar yanlış yaptığımızı gösteren kısmı Damon Gameau’nun 1 ay boyunca sağlıklı zannettiğimiz ama aslında içinde eklenti şeker içeren paketli ürünlerden  (paketli meyveli yoğurt, mısır gevrekleri, sağlıklı gösterilen ama yüksek şeker içeren diyet ürünleri vs) yemesidir. Ayrıca Damon Gameau bu deneyde daha önceki beslenme şekline göre bir kalori artırımına gitmiyor, daha önce aldığı kadar kalori almaya devam ediyor ama sadece aldığı kalorilerin kaynağını değiştiriyor. Bu belgeselde özellikle vurgulanan konu, ne kadar kalori aldığınız değil, kalorinin kaynadığını nereden aldığınızdır.

Belgesel bize çok fazla şeker tüketiminin insan vücuduna nasıl etkiler yaptığını ne gibi sonuçlar doğurduğunu çok güzel bir şekilde aktarıyor. Damon Gameau bu belgeselde doğal beslenmenin öneminin ve endüstri, piyasa, raf ürünlerinden olabildiğince kaçınılması gerektiğinin altını çiziyor. Damon Gameau 1 aylık deneyden sonra aldığı kiloları, yaşadığı sağlık problemlerini tekrar sağlıklı ve doğru bir şekilde beslenerek bu sorunların üstesinden geldiğini de izleyicilerle paylaşıyor. Benim en sevdiğim belgesellerden biri olan That Sugar, gerçekten çağımızın en önemli sorunlarından birine dikkat çekerek hazırlanmış etkileyici ve ders verici nitelikte bir belgeseldir. Ayrıca sağlıklı beslenme ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak için sitemizdeki Gökçe’nin Beslenme Çantası blog sayfasına göz atabilirsiniz.

  

 


Kaynakça

Kaynak: http://www.imdb.com/

             http://thatsugarfilm.com/

24-10-2022
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir