Her Alışkanlık Kazanılır Mı ? - Ayşe Nur İvriz (Diyetisyen)

Her Alışkanlık Kazanılır Mı ? - Ayşe Nur İvriz (Diyetisyen)

A+ A-

Bir önceki yazımda seçimlerimizi neye göre yapıyoruz bundan bahsetmiştim. Şimdi ise seçimlerimize benzer şekilde hayatımızı önemli ölçüde etkileyen alışkanlıklarımızdan bahsetmek istiyorum.

Bu iki başlık, ayrı ayrı gözükse de aslında etkileyen ve etkilenenin değiştiği bir döngü içerisindeler. Örneğin yemekleri tuzlu yemek ilk olarak bir seçimle başlar ve daha sonrasında ise yerini yemeğin tadına bile bakmadan önce tuzluğa yönelen bir alışkanlığa bırakır. Kazanılan alışkanlık neleri kaybettirdi buna bakmazsak kazanılan kelimesinin bu örnekte olumlu bir durumu ifade ettiğini düşünebiliriz. Günlük almamız gereken tuz miktarının (WHO’nun önerisi 6 mg) üzerine çıkıldığında yüksek tansiyon rahatsızlığıyla karşı karşıya kalınabilir ve bu durum organlarımızdan başta böbrek ve kalp olmak üzere tüm vücudumuzu olumsuz etkiler. Yüksek tansiyona uygun tedavi ile tansiyon sağlıklı limite getirildiğinde ise kişi yüksek tansiyona alıştığı için olması gereken limitin onun için daha çok sıkıntı oluşturduğunu ve önceki halinin şimdikinden daha iyi olduğunu sanır. Bu durum gerçekten de sanı kelimesinden öte değildir. Çünkü sağlıklı limit aralığı bellidir ve bu durumun sana/bana göresi olamaz. Böbreğin de kalbin de vücuttaki sıvının da belirli bir dengesi vardır ve bu dengeyi olumsuz etkileyecek bir davranışı vücut belirli bir yere kadar tolere edebilir. Tolere edemeyecek hale geldiğinde kişi hala alışkanlıklarına bağlı kalırsa bu davranıştan vazgeçmezse vücudunun artık onun için yapacak bir şeyi kalmamıştır. Bu yüzden sağlıklı bir davranışın tekrarlanmasından bahsedersek ancak o zaman alışkanlıkları gerçekten kazanmış oluruz. Diğer türlü yaşanan durum, tekrarlanan hatalar zincirinden ibarettir.

Seçim ve bunun doğrultusundaki alışkanlıklarımız veya alışkanlıklarımız doğrultusunda yaptığımız seçimlerinin etkisi her zaman bizi bulacaktır. Denklem çok basit etkinin iyi olmasını istiyorsak önce seçim ve alışkanlıklarımızı gözden geçirmeliyiz eğer bunlar olumsuzsa etkinin iyi olmasını bekleyemeyiz. Aynı şekilde seçim ve alışkanlıklarımız bizi kötü etkileyecekse bunlardan vazgeçmek gerekir.
Gerçi şarkılarımızda bile bahsedilen sevmekten daha zor olan ‘alışmak’  bir de  vazgeçmekle kıyaslansaydı üzerine ne şarkılar ne hikayeler yazılırdı kim bilir?

 

 

 


Kaynakça

Görseller Canva uygulamasında tarafımca kolaj haline getirilmiştir.

15-06-2023
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir