UYANIŞ - Azer Sude Akçay (İletişim Bilimleri - Öğrenci)

UYANIŞ - Azer Sude Akçay (İletişim Bilimleri - Öğrenci)

A+ A-

 Baharın gelişini; bir dallarda açan tomurcuklardan bir de gevşeyen gönül yaylarından anlamamız mümkün. Tabi bir de mevsim geçişlerinde nükseden haleti ruhiye çöküşlerinden… Ama biz gevşeyen gönül yaylarından, ılık havalardan, neşemize neşe katan şarkılardan, çimenlerden bahsedeceğiz. Yol arkadaşlarımız; kola, çekirdek, kitap, termos olacak. Baharın gelmesiyle birlikte, canlılar olarak uyanışa geçiyoruz. Her gün baktığımız pencere, daha farklı bir manzara sunuyor sanki. Takıyoruz pembe gözlüklerimizi oradan bakıyoruz dünyaya. Hata mı yapıldı “aman” demeyi yeğliyoruz. Tartışmakla kaybedilecek zaman yok. Bir de bu sene Ramazan’a denk geldi. Belki vardır aranızda benim gibi; sahura, iftara, oruca, sabra, iftar sonrası aileyle çıkılan yürüyüşe kutsal manalar yükleyenler. Gece yürüyüşlerine dondurma da eşlik eder genelde. Gün içinde neler yapıldı, gelecek planları, ruhsal durumlar, özlemler, hatıralar konuşulur. Ceket ile geçirilebilen, ılık akşamlar böyle geçer gider.

 Bir de bu güzellikleri kaçırmamıza neden olan sınavlar vardır. Kapalı alanlarda sıkışmamıza neden olan sınavlar… Satın aldığımız umutlar ile, gelecekte bu havaların tadını çıkaracağımızı düşünür ve çalışmaya devam ederiz.

  Bahar ile birlikte polenler de çıkmıştır gün yüzüne. Alerjisi olanlar, ders çalışanlardan farklı olarak evde kalmayı tercih ederler. Çünkü bilirler ki gözün şişmesi, kanlanması, su toplaması, yaşarması; boğazda geçmeyen kaşıntı olması katlanılmaz olabilmektedir. Onlar evde uyanmayı tercih etmektedirler.

 Yeni hobiler de bugünlerde filizlenir. Mesela fotoğraf çekmek. Kurtuluş Parkı’na gidilir. Köpekler, kuşlar, tomurcuklar, yeşil dallar, yapraklar, çocuklar, aşıklar, aileler çekilir. Hepsinin ortak noktası ise; yeni uyanmış olmalarıdır.

 

20-04-2022
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir