Dinliyor Musun?  'Zeynep Rana Çalık'

Dinliyor Musun? 'Zeynep Rana Çalık'

A+ A-

Bir yol var, yürümeyi pek sevdiğim, beni büyümeye niyet ettiğim yere götüren o yol.
O yolda yürürken müzik dinlemiyorum, etrafı seyretmiyorum, telefona bakmıyorum. O yolda dinliyorum. Ağaçları, kuşları, arabaları.. Hiçbirini değiştirmeye çalışmadan, neden öyle olduğunu sorgulamadan, çok hızlı giden arabanın sesinden rahatsız olmadan, duyduğum seslere bu güzel bu çirkin demeden, onları etiketlemeden... Bu bir alıştırma. Dinle.

En son ne zaman birini derdine çare aramadan, doğrusunu yanlışını beyan etmeden, hoşuna gidip gitmediğini önemsemeden dinledin?
En son birini ne zaman sadece dinledin?

Bu evrende hepimiz biriz; ama hepimizin dharması başka. Kimimiz kök kimimiz dal, birimizin toprağın altına uzaması birimizin göğe uzanması gerekiyordur belki de.

Peki nasıl olacak? Ben dal iken nasıl kökün de benden olduğunu bilerek, toprağa gidişini görerek acısını dindirme arzusu ile (ki şefkattir bu) sadece dinleyeceğim.

“Derin dinlediğim vakit, bütünlüğe tekrar kavuşurum.” Aborijin Büyüğü/Rose Ungunmerr

Hatırla, dinlemek bir erdemdir. Dinlemek olma halidir, yindir. Derin dinlemeyi pratik ettiğinde koşulsuz dinleyebildiğinde, acıyı kabule bir kapı açarsın. Bu konuşarak derman olma çabasından bambaşka bir şeydir. Ve çabasız bir yerden, bütün varlığı ortaya konmuş bir halde dinlenmek en iyi merhemdir. Orda kalpten kalbe giden bir yol vardır. Dinle.

Hayatta kazanılması ve sürdürülmesi oldukça zor bir meziyet derin dinleme. Her şeyde olduğu gibi yine pratik, pratik, pratik..
Bıkmadan usanmadan.
Erdem sahibi olmak zorlu bir yol. Her şeye rağmen derin dinleme bu yolda kendinize ve dokunduğunuz her hissedebilen canlıya verebileceğiniz kıymetli bir hediye. Dinle.


Kaynakça

https://unsplash.com/photos/TDsEBM46YLA

02-04-2021
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir