Love Parade - Kemal Aydemir (Müzik)

Love Parade - Kemal Aydemir (Müzik)

A+ A-

    Z kuşağı bilmez. Ünlü festival Tomorrowland önce Love Parade festivali vardı. Yıl 1989 olduğun da Maximillian Lenz ( Westbam) ve Matthias Roeingh (Dr.Motte) partiyi organize etti. Siegessaule yapılan karnaval, 1000-2000 kişi ile başlayıp son dönemlerinde 1,5 milyon kişiye kadar yükseldi. Her dönemin sloganı ve aynı isme sahip marşı yayınlandı. Sunshine, Love is the key, One World One Love One Love Parade,....

 

Soğuk savaşın bitmesi, Berlin duvarı yıkılmasıyla, sıkışan Almanya gençliği için çıkış noktalarından olmuştur. Özgürlük, demokrasi, saygı, sevgi gibi elemenleri slogan olarak kullanarak yeni Avrupa yı etkilemiştir. Festival popülerleşince, devasa çöp ve toplanma masrafı çıktı. İlk dönemler turizm faaliyeti toplumdan şikayetler yükseldi. Belediye kararıyla izin verilmedi. Organizatörler farklı şehirlerde organizasyona devam ettiler. 2010 yılında Duisburg şehrinde festivale karar verdiler. Duisburg şehrinde festivalde organizatörlerin deneyimsizliğiyle bilinen felaket yaşandı. Giriş ve çıkış için bulunan tüneldeki izdiham da 22 kişi ölmüş yaklaşık 610 kişi yaralanmıştı. Bir dönem sona erdi. 2019 yılına geldiğimizde Dr Motte bağış toplayarak tekrar festivali canlandırmaya çalıştı. 2022 yılı Temmuz ayında karnaval geri döndü.

 Şahsi ergenliğime döndüğümde “Alamancı” arkadaşlar sayesinde haberim oldu. Toplama albümler ile keşfettim. Ve 1997 yazı Da Hool- Meet Her At The Love Parade çıktı. Her yerde bu şarkı, sahil de, çay bahçelerinde, minibüste, karışık kasetler, toplama mp3 cdlerinde, diskoteklerde. Zamanla merşandiz ürünleri koleksiyon yaptım. Aklımda festivale gitmek fikri hep vardı, kısmet olmadı. Festival görüntülerinde, anlaşamaz denilen z kuşağı ve boomerlar, veteran dj ler, ceo lar, milletvekilleri, 7-77 e her yaştan katılımcılar beraber eğleniyor. Dr Motte 67 yaşında festivali organize etmeye çalışıyor. Umarım katılımcılar festival mottolarından feyz alıp Dünya yı daha yaşanabilecek hale getirirler.

19-08-2022
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir