Adı Üstünde Sevilen Şehir: Ljubljana  'Zeynep Yıldırım'

Adı Üstünde Sevilen Şehir: Ljubljana 'Zeynep Yıldırım'

A+ A-
Dışarıdaki ılık bahar havası şu sıralar hep sıcak, renkli yerlere çağırıyor aslında beni. Buna rağmen son günlerde en çok özlediğim yer –10 dereceyken döndüğüm Ljubljana. İsmini yazarken ve söylerken zorlansam da şehirde yaşam asla isminin yazılışı gibi zor değil. Zaten anlam olarak da "sevilen" manasına geliyormuş. Sevdiğim ve ana rota olarak belirlediğim şehirlere yakın olmasından dolayı Ljubljana hep ara durak bir plandı benim için. Gördükten sonra ise yerleşilebilecek kadar huzurlu olduğunu düşünüyorum. Ben kış aylarında gittiğimden yeşilinden çok soğuğuyla tanışsam da Slovenya harika doğasıyla Avrupa'nın en yeşil 3. ülkesi olarak biliniyor. 

Avrupa denildiğinde geziler hep katedraller, müzeler, nezih caddeler geliyor burada da mevcut olan yapılar ama ben bu şehirde sadece bir şeyden bahsedecek olsam bu insanlarının mutluluğu olurdu. İnsanları samimiyetle yardımsever ve güler yüzlü. Diğer yandan sokaklarında gezerken bile güvenlik ve huzuru hissettiren bu şehirde mutlu olmamaları garip olurdu. 
Otelimize eşyalarımızı bırakıp hemen şehrin merkezini gezmeye koyulduk. Lapa lapa kar yağıyorken insanlar çocuklarıyla buz pateni yapıyordu. Soğuktan asla etkilenmiyor aksine gayet mutlu tadını çıkarıyorlardı karın. Kar yağdığında on beş dakika mutlu olup ardından trafiğin, şehrin ne hale geleceğini kara kara düşündüğüm zamanlara bir uğrayıp hemen anı yaşamaya geri döndüm tabiki. Adını Slovenya'lı ünlü şairden alan Preseren Meydanın'dan başlıyoruz gezmeye. Meydanda Franciscan Kilisesi ve Triple Bridge bizi karşılıyor. Üçlü köprü olarak geçen bu yer ortasından tramvay sağ ve soldan yayaların geçebileceği şekilde tasarlanmış. Hem şık mimarisiyle hemen göze çarpıyor hem kullanışlı. Sürekli kalabalık olan noktalardan da biri.

 

Kalabalığa karışıp meydanı geçtikten sonra dört tarafı ejderha figürü ile çerçevelenmiş meşhur Dragon Bridge karşılıyor bizi. Diğerlerinden farkı bu köprünün trafiğe de açık olması. Araçlara rağmen ejderhalar ile fotoğraf çektirmek çok popüler.

 

Ljubljana bisikletle gezilebilecek rahatlıkta ve küçüklükte bir yer olduğundan Tivoli Park'a gitmek için en iyi araç bisiklet olabilir. Şehir havasından biraz uzaklaşıp bisiklete binmek/ yürüyüş yapmak için ideal bir doğa parçası. 

Gittiğimiz dönem noel zamanına yakın olduğundan şehir gece ışıl ışıldı ve bu şıklığa bir de yukarıdan bakmak istedik. Ljublijana Kalesi'ne finikülerle çıkılabileceği gibi yürüyerek de çıkılabiliyor. Havanın soğukluğuna daha önce de değinmiştim bu sebeple bizim finiküler dışında alternatifimiz yoktu da denilebilir aslında. Beklediğimiz güzellikteki panaromik Ljubljana manzası karşımızdaydı. Kale önceleri hapishane ve gözlem evi olarak kullanıldığından hapishane döneminden kalan hücreleri kale gezisi sırasında görebiliyorsunuz. Yaz aylarında avlusu açık hava sineması, düğün gibi etkinliklerde kullanılıyor. -8 derece havanın sadece bize soğuk olduğunu finiküler sırasında tanıştığımız 3 aylık çocuklarıyla kaleye çıkmış olan genç çiftten bir kez daha anladık. Gerçi gezerken soğuk benim için de caydırıcı bir sebep değildi. Buz pistine dönmüş merdivenler olsa neyse!  Bu yerler dışında Slovenya'nın başkenti bu şirin şehirde gezilecek müzeler, yapılar, mola verilecek çok fazla cafe, restoran mevcut. Bir de vaktimiz kalmadığı için atladığımız eskilerde Yugoslavya ordusunun kışlası olarak kullanılan sonrasında gençler tarafından bambaşka bir yaşam alanı haline getirilen sanat galerileri, stüdyolar, barlar barındıran Metelkova gerçeği var. Grafitilerle süslenmiş her yönden renkli bu yerde gündüzleri sokak sanatları, konserler, etkinlikler geceleri sokak partileri yer alıyormuş. Özellikle gece hayatı sevenlere önerilen lokasyonlardan biri. 


Sevilen anlamındaki manidar ismi, huzuru ilk görüşte bile belli olan insanları ve müthiş doğasıyla seyahat listelerine eklenebileceği gibi Erasmus vb. yurtdışı eğitimi için de çok ideal bir şehir olabilir. Kendi içindeki güzelliği yanında çok popüler Avrupa lokasyonlarına da komşu olması tercih sebebi.  

Güzel nisan zamanında anlatı ve fotoğraflarla hep soğuk tarafını göstersem de Ljubljana bahar ve yaz tatilleri için mükemmel doğası ve yeşiliyle harika bir fikir olabilir. 

Bir de huzurdan bu kadar bahsetmişken...(PUSH TO RESET THE WORLD)

Keşke :) 
03-04-2018
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir