Dünyanın En Güzel Renkleri Çiçekler 'Sevil Uluçay'

Dünyanın En Güzel Renkleri Çiçekler 'Sevil Uluçay'

A+ A-

Özel günlerde acaba sevdiklerimize hangi hediyeyi alsak diye günlerce, haftalarca belki de aylarca düşünürüz. Kıyafet, toka, takı, süs eşyası derken bütün mağazaları dolaşırız fakat bir türlü karar veremeyiz en değerlilerimize sunacağımız hediyeyi. Her zaman zor durumlarımızın kurtarıcısı ve bence diğer hediyelerin en anlamlısı, cazip olanı çiçeklerdir. Düğünlerde gelinin aksesuarı, salondaki masaların süsü, bahçelerin vazgeçilmez güzellikleri, sokakların neşesi, parkların yüzünü güldüren makyajı ve maalesef hayatın hep mutlu yanlarını görmeye çalışsakta cenazelerin siyah çelenklerini oluşturur türlü türlü çiçekler… İnsan olarak bütün varlıklara anlam yüklemeye bayılırız. Özellikle çiçeklerde kendimizi ararız. İnsan figürlerini yükleriz. Şimdi mis kokuları ile bizi bizden alan çiçeklerden birkaçını inceleyelim…


   MENEKŞE

 

    Menekşeler, mor renk tonlarına sahip olmasıyla ve kalp şeklindeki görünüşüyle saflığı, temizliği ve berraklığı simgelemektedir. Bitkinin çiçek kısmı mor renkten oluşmaktadır; ancak gövdesi ve yapraklarında koyu yeşil ton hakimdir. Peki bu çiçeği ilk kim bulmuştur? Bir İngiliz’in menekşeye ilgi duyup ülkesine götürmesiyle dünyaya yayılmasını sağlamıştır. Herkes  tarafından beğenilen menekşe nazik yapısı, güzel duruşu ile asilliği ve alçakgönüllüğü de temsil etmektedir. Çevrenizde zarif, asil sevdiklerinize en doğru hediyedir menekşeler. Çünkü kendilerinden bir parça bulacaklardır, bir çocuk edasıyla koruyup sakınacaklardır. Bunun için de nasıl yetiştirildiğini bilmek gerekir. Evinizde menekşe yetiştirmek isterseniz seramik tipli yayvan ağızlı delikli saksılarda yetiştirin. Direkt güneş almayı sevmezler. Ancak bulundukları yerin aydınlık olmasını tercih ederler. Menekşe yaprakları kırılgan olduğu için sulama yaparken dikkatli olunmalıdır. Birden suyu üzerine boşaltmayıp, yağmur yağarcasına sulanmalıdır. Ee bu kadar narin bir çiçeği hediye edeceğiniz kişilerde çok değerli olmalıdır.

   ZAMBAK

 

   Zambak çiçeği de aynı menekşeler gibi saflığın, gücün , asaletin simgesidir. Keşfi milattan önce 1580 li yıllara dayanmaktadır. Bazı toplumlar kökeni çok eskilere dayanan zambak çiçeğini kültürleriyle özdeşleştirmişlerdir. Ör. Çin’de yakınını kaybeden kişilere zambak çiçeği verilirmiş; çünkü gönül acılarını azalttığına inanılırmış. Kalbi kırık yakınlarınıza sizlerde zambak çiçeği sunabilirsiniz. Araplar ise ‘’ gelinin tacı’’ adını vermişlerdir. Zambaklar çok dayanıklı çiçeklerdir, çabuk kurumazlar. Güç ve güzelliği temsil ederler. Ayrıca iffeti temsil ettikleri için Hazreti Meryem’in çiçeği olarak adlandırılırlar. Birçok insan lilyum adıyla da bilir aslında zambağı. Birçok çiçek sadece güzel görüntüye sahip değildir. Sağlık açısından faydaları da bulunur. Genellikle ağrı eşiği düşük insanlar hafif acı hissettiklerinde hemen ilaçlara yönelirler. Halbuki bazı çiçeklerin iyileştirme özelliği bulunmaktadır, tıpkı zambak gibi. Eğer kulağınız ya da başınız ağrırsa ağrı kesici ilaçlardan önce zambağı öneririm.

    KAMELYA

 

   Kamelya çok kibar, nazik, tatlış bir bitkidir. Çok hassas bir yapıya sahiptir. Pembe, beyaz, kırmızı türleri bulunmaktadır. Bu üç rengi sevenler mutlaka bu çiçeğe aşık olacaklardır. Özellikle ilkbahar aylarında nisan - mayıs gibi kamelya çiçeğinin güzellikleriyle buluşabilirsiniz. Her zaman yeşil kalabilen bir çiçektir. Bakımı oldukça kolaydır. Direkt güneşten uzak tutup sulamayı üstten yapmalısınız. İsterseniz saksıda isterseniz bahçede yetiştirebilirsiniz. Kamelya sadakati de simgeler. Eğer sevdiğiniz insana sadık olduğunuzu göstermek istiyorsanız hediye edebileceğiniz en doğru çiçeklerdendir. Ayrıca kokusu olmayan bir bitkidir. Eğer kokulara alerjiniz varsa çiçeklere de bayılırım diyorsanız kamelya çiçeği sizin için oldukça idealdir. Koklamazsınız sadece güzelliğinin tadına varırsınız. Düşünsenize pencerenizin önünde kamelya çiçekleriniz sizde yanındaki koltukta oturup kitap okurken kahve içiyorsunuz. En muhteşem üçlü birçoğumuzun en sevdiği tablo değil midir? Bu arada kitap demişken Sarah Jio adlı yazarın ‘’Son Kamelya ‘’ isimli kitabını şiddetle tavsiye ederim. Kamelya çiçeğine olan sevginiz eminim katlanacaktır.

   LALE

 

   Zambakgiller türünden bir çiçektir. Asaleti içinde barındıran bir çiçektir. Zarif ve onurludur. Kırmızı, beyaz, sarı ve pembe türleri bulunmaktadır. Saflık, hoşgörü ve şefkat gibi masumiyet anlamları da vardır. Özel günlerin en vazgeçilmez çiçeklerinden olabilir. Bu narin çiçeğimiz insanlara rahatlık ve ferahlık verir. Balkonunuzda vazolarda komşularınızı kıskandıracak bir güzellik sergileyebilirsiniz. Lale, geçmişi çok eskilere dayanan bir bitkidir. Osmanlı döneminde pek çok saray bahçesi lalelerle süslenmiş ve lale motifleriyle, figürleriyle bezenmiş mimari yapılar oldukça fazladır. Ayrıca lale tasavvuf geleneğine göre Allah’ın birliğini simgelemektedir. Divan Edebiyatı’nda bolca şiirlerde karşımıza çıkmaktadır. Ebru sanatını sevenler bilirler ki lale bu çalışmaların baş tacıdır, ilk düşünülenlerdendir. Lale çiçeğine ilgi duyup, aşırı sevgi besliyorsanız her sene Sultanahmet’te düzenlenen Lale Festivali’nde değişik motiflerle işlenen lale halısını görmenizi tavsiye ederim.


   KARANFİL

 

   Her mevsim kolaylıkla yetiştirilebilen bir çiçektir karanfil. Diğer çiçek türlerinde olduğu gibi pembe, beyaz, kırmızı, mavi, sarı pek çok rengi bulunmaktadır. Ayrıca enfes kokusunu içinize çekebilirsiniz. Karanfillerde aynı laleler gibi şefkat duygusunu barındırır içinde. Sevgi, sıcaklık ve aşkınızı sevdiğiniz insana göstermek istediğinizde karanfil size en doğru yolu gösterecektir. Bahçelerinizde dekor amaçlı zevkle kullanabileceğiniz çiçeklerdendir. Masumluğu belirten ifadesi de vardır. Hassaslık ve hususiyet kavramları ile de özdeşleştirebiliriz. Özellikle anma törenleri ve merasimlerde ilk aklımıza gelen çiçeklerdendir. Çoğunlukla hoş kokuya sahiptir. Verdiğiniz davetlerde, aranjmanlarda, dekorlarda, buketlerde canlı çiçeklerini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ki karanfil çiçeği ilaç sanayisinde de kullanılabilmektedir.  Şifa niyetine grip olduğunuz zamanlarda balgam söktürücü ve öksürük şurubu olarak da kullanabilirsiniz. Saksıda kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Fakat evde yetiştirirken size tavsiyem ışık alırken dikkat edin, çok fazla ışık alırsa karanfiliniz üzgünüm ama küçük çiçekler oluşturur. Yıl boyunca ülkemizde üretebildiği için oldukça uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Pencere önlerine konulan karanfiller ne kadar mükemmel bir görüntü oluşturur öyle değil mi? 
 

   PAPATYA

 

   Dünyanın en özel, en tatlış, en minnoş çiçekleri. Bu sevimli çiçekleri sevmeyen yoktur kanımca. Bahar mevsimlerinin en parlak çiçeği papatyalar bize yazın habercisidir. Masumiyet ve zerafetin temsilcisi rolünü en önde yaşayanlardandır. Üniversitelerin bahar şenliklerinde, panayırlarda papatyalardan yapılan taçlar genç kızların ve çocukların saçlarını süslerler. Şans getiren bir çiçektir. Papatyaya sadece güzel görünüşünü överek haksızlık yapamayız. Pek çok sanayi ürünü de üretilmektedir: Papatya sabunu, papatya kolonyası, papatya çayı, papatya yağı… Sağlık sektöründe de bireylere yardımcı olan bir bitkidir. Baş ve bel ağrılarının giderilmesinde, vücuttaki iltihabın dışarıya atılmasında, hücrelerin yenilenmesinde, romatizma ağrılarının dindirilmesinde, sindirim sisteminin doğru çalışmasında çok etkilidir. Bir de boğaz ağrılarının ve ağız yaralarının tedavisinde papatya çayını gargara yaparsanız kısa sürede faydasını görürsünüz. Saf sevginin, bolluğun ifadesi olabilir. Nitekim doğallığın göstergesi olan papatyalar, ne kadar çok tasvip etmesem de, papatyalara zarar verdiğini düşünsem de fal niyetinde de kullanılmaktadır(Seviyor-Sevmiyor). Ulaşılması oldukça kolaydır, parklarda, bahçelerde, yeşillik oluşan her yerde karşılaşabileceğiniz bir çiçektir. Papatyanın anavatanı Türkiye’dir, hemen hemen her bölgede yetişebilir. Abartıdan uzak duranlardan yok ben sadelikten yanayım diyenlerdenseniz eminim papatya en sevdiğiniz çiçektir.

   GELİNCİK

 

   Çoğunlukla koyu kırmızı renge sahip olan gelincikler dünyanın birçok noktasında yetiştirilen çiçeklerdir. Japonya gelincik çiçeğine ayrı önem verir. Başkenti Tokyo’da gelincik çiçeği merkezi kurmuşlardır. Yemek sektöründe de kullanılır. Özellikle çiçeğin yetiştiği bölgelerde, buralarda yaşayan insanlar toplama pişirme şekline oldukça hakimlerdir. Zarif çiçeğimiz tıp alanında kendisini göstermektedir. Sağlık sektöründe ilaç üretiminde faydalı olmaktadır. Öksürük, bronşit ve soğuk algınlıklarına iyi geldiği bilinir. Sakinleştirici ve uykuyu düzenleyici etkileri de bulunur. Bundan başka ceviz kabuğu ile gelincik kaynatıldığı zaman saçları siyahlatan bir boya elde edebilirsiniz. Yani güzellik sektöründe de yararını bulabilirsiniz. Gelincik hassastır kırılmaya gelmez, aynı incitmeye kıyamadığımız insanlar gibidir. Gelincik çiçekleri birbirlerinden uzakta yeşermektedir. Tıpkı kavuşamayan aşıkları anlatan manidar ifadesi bulunmaktadır. Hüznü de içinde barındıran bir çiçektir. Melankoli sevenlerin, karamsarlık ve kasvetten zevk alanların listelerinin en başında gelir. Yalnızlığı çağrıştıran gelincik ince yaprakları, uzun yeşil gövdesi ile dik başlılığın bir parçasıdır. Kendinizi bu denli bir psikoloji içinde bulursanız o an gözlerinizi kapatın ve gelincik tarlası hayal edin bu olağanüstü güzellikler içinizin huzurla dolmasına yardımcı olacaklardır.

  

21-12-2018
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir