Bir Kahve - Sena Dikici (Çift ve Aile Danışmanı)

Bir Kahve - Sena Dikici (Çift ve Aile Danışmanı)

A+ A-

Sokakta yürürken birden burnumuza çarpan kahve kokusu hemen hemen hepimizin hoşuna gider. Kahve sabahları bir türlü uyanamayanların yardımına koşarken; gün içinde kısa molalarımıza eşlik eder ve nefes almamızı sağlar. Kahve, hayatımız da o kadar önemli bir yer kaplar ki basit bir yeme içme alışkanlığı olmaktan çıkmıştır.

Sabahları tek başına içilen kahve, gün içinde birlikteliklere kapı açar.  Kahve içelim mi? sorusu ile iki insanı bir araya gelir. Bu iki insan kahve içmenin ötesindedir, onlar için değerli olan içilen kahveden ziyade edilen sohbet ve birlikte geçirilen zamandır. ‘Gönül ne kahve ister, ne kahvehane; gönül sohbet ister kahve bahane.’ ‘ Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır.’ gibi deyişler bu durumu oldukça güzel anlatır.

Bir de kahvenin ticari boyutu vardır. Kahve çekirdekleri fakir ülkelerde çıkarılıp, işlenirken; kahvenin en çok tüketildiği yerler ise zengin ülkelerdir. Bu da kahvenin dünya pazarında çok önemli ve geniş bir yer tuttuğunu göstermektedir. Üretimi, taşınması, dağıtılması ve tüketilmesi ile büyük bir ticari değeri olduğunu görmekteyiz. Bu kadar geniş bir tüketim ağına sahip olan kahve, her toplumda farklı şekilde karşılanır. Her toplum kendi gelenek, görenek, kültüründen bir mana yükler. Daha çok batı toplumlarında içerdiği kafein miktarından dolayı fazladan uyanıklık sağlayan bir madde konumundadır. Türk toplumunda ise kahvenin çok daha özel bir yeri vardır. Bir rivayete göre; Osmanlı döneminde başlayan bu âdete göre Türk kahvesinin yanında su verilmesinin nedeni eve gelen misafirin aç olup olmadığını kendisine sormadan anlamaktır. Eğer misafir kahvenin yanında ikram edilen suyu kahveden önce içerse ev sahibi konuğunun aç olduğunu anlar ve ona sormadan yemek ikram etmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere kahve sadece bir yeme içme alışkanlığı olmaktan çıkmış, içinde bulunduğu kültürün potasında eriyerek yeni bir işlev kazanmıştır.

 Kahveden bahsetmişken, geleneksel kahve anlayışının değişip, dönüşmekte olduğuna da değinmek yerinde olacaktır. Kahve artık daha kolay ulaşılabilir bir hal almış ve yaygınlaşmıştır. Bu yaygınlaşma markalaşmayı da beraberinde getirmiştir. Önceleri bir veya iki çeşit kahve bulunduran küçük işletmelerde tüketilirken; şimdi onlarca çeşitti barındıran üçüncü nesil kahveci adı altında yerlerde tüketilmeye başlanmıştır.  Kimin ne çeşit kahve içeceği, nerede içeceği, bir yaşam tarzı haline gelmiştir.

Bütün bu yönleri dikkate alındığı zaman kahve; bireysel, toplumsal ve küresel bağlam da hayatımızın en bilindik yanından en karmaşık yanına kadar yanı başımızda bize eşlik etmektedir.

 


Kaynakça

Görsel: unsplash.com'dan alınmıştır

 

 

 

09-11-2021
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir