Şeflerin Savaşı - Cansu Gök (Sosyolog)

Şeflerin Savaşı - Cansu Gök (Sosyolog)

A+ A-

  Kendilerini bildi bileli besleme görevinde olan ve mutfakta cinsiyet rolü sebebi ile bulunan kadınlar neden profesyonel mutfakların en tanınan şefleri değiller? Gelin biraz mutfaktaki kadın erkek savaşından  ve mutfak hiyerarşisinden bahsedelim.

  Avlanan erkeklerin avladıklarını pişirme görevinde olan kadınlar aslında şimdiye kadar mutfaklarda en belirgin rolü oynayanlardır. Hatta evimizin mutfakları kadınların iktidar alanıdır diyebiliriz. Fakat profesyonel mutfaklar söz konusu olduğunda bilinen şeflerin hepsi neden erkek? Sanırım burada üzerine düşünülmesi gereken bir konu var. Mutfak sektörü düşünüldüğü gibi kolay değildir, dişlidir ve kanlı bir yerdir adeta bıçaklarla sanat yapılır. Profesyonel mutfaklarda da bu zorlu mücadelede erkek hegemonyası devreye girer. Profesyonel mutfağın bir takım işi olduğunu düşünmeyen erkekler ise bu egemenliği asla paylaşmak istemezler. Meslek olarak edindikleri şeflik gücü ile mutfağın tek sahibi olmak isterler. Kendilerini bildi bileli besleme görevine sahip olan kadınları profesyonel mutfaklarda evlerine göndermek için ellerinden geleni yaparlar.

  Elbette yemek pişirme motivasyonunun kadınlar ve erkeklerde farklı olduğu kabul edilebilir. Örneğin kadınlar yemek pişirirken pişirdiği kişinin ağız tadına önem verip dikkate alırken, erkeklerin kendi damak tatlarını dikkate alıp pişirdiği bilinen bir gerçek.  Aynı zamanda mutfakta kadınların ekonomik olması ve erkeklerde savurganlık olduğunu da tartışmalara açık bir konu fakat  bunu başka zaman konuşabiliriz.

  Mutfaktaki kadın ve erkek savaşı yıllardır süregelen bir tartışma. Ancak artık günümüz mutfaklarında kadın şeflerin de artmasıyla bu düşünceler yıkılmalıdır. Bir de bu hegemonyaya dayalı davranış bozukluğunun farkında olmayıp erkek şeflerin daha lezzetli yemek yaptığını bunu deneyimlemeden kabul eden bir kitle mevcut. Sanki en lezzetli yemekler annelerinin yemekleri değilmiş gibi aksi fikir beyan edenleri de anlayamıyorum. Tabi ki bu ve bunun gibi tartışmalar doğal olarak süregelecektir  fakat yargıları yıkmak gerek. Profesyonel mutfakta takım çalışmasının önemini anlamak çokta zor değil. Güç savaşını bir kenara bırakıp bir işte profesyonel olmayı hedeflemek bir çözüm olacaktır. Ellerinize sağlık şefler.

 


Kaynakça

pexels.com

16-03-2022
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir