Hayat Kaçıyor  'Zeynep Rana Çalık'

Hayat Kaçıyor 'Zeynep Rana Çalık'

A+ A-

Sevgili Yolcu,

Hayat çözülmesi gereken bir problem değil, kucaklanması gereken bir hediyedir. 

Hepimizin bu hayatta bir mana arayışı var. Hepimiz bir yola yolcuyuz nihayetinde. Bu mana arayışı beraberinde, yaşadığımız hayata dair yargıları da beraberinde getiriyor. Kimisine göre bu hayat acı dolu, kimisine göre sefalet diz boyu, kimisine göre adeletten bahsedilemez bile...

Tüm bu yargılarla, etiketlerle bir ömrü tamamlarken hayatın kendisini ıskaladığımızı fark etmek oldukça güç. Oysaki canımız bir yemek yemek istediğinde, saatlerce en mükemmel tarifi aramak yerine mutfağa geçip işe koyulmaktan daha iyi bir tarif yok. Belki de ancak böyle en mükemmel tarifi kendi yolunda keşfedebilirsin. Zamanını, enerjini ve emeğini gerçekten istediğin yemeği yemek için tam da böyle kullanmalısın. Çok basit bir gerçek gibi görünsede, tahmin edebilir misin bir işe koyulmadan önce o iş ile ilgili önceki deneyimleri araştırarak ne kadar vakit geçirdiğini? 

Eğer yemek yemek istiyorsak bir ömrümü yemek tariflerine bakarak geçiremeyiz. En mutlu, en zengin, en eşit hayatı yaşamanın yolunu ararken çaresizlik hissinin gölgesinde kalmakta var. Her şeyin en iyisi olsun derken hiçbir işi yapmamış olma tehlikesi de var.

Bir de en sağlıklı alternatifi arayışımız ile başlayan serüvenimiz glutensiz olanı, bir de fırında olanı, hiç mutfağa girmeye gerek olmayanı, kendiliğinden pişeni, mucize olanı derken andaki asıl mucize kaçıyor.

Hayat kaçıyor.

Sevgiyle kucaklanmayı bekleyen, nimetleriyle karnımı doyuran, renkleriyle gözüme şenlik manzaralarla dolup taşan, kuşuydu böceğiydi derken birbir türlü sesle bana seslenen hayat kaçıyor.

"Bulaşıkları yıkarken bizi bekleyen bir fincan çayı düşünürsek ve böylelikle bu iş bir baş belasıymışçasına bulaşıkları bir an önce or­tadan kaldırmak için acele edersek, o zaman biz “bulaşıkları, bula­şık yıkamak için” yıkamıyoruz demektir. Dahası, bulaşıkları yıkadığımız zamanı yaşamıyoruz demektir."

-Thich Nhât Hanh

Kaynakça

https://unsplash.com/photos/toxlLueLNDs

Farkındalığın MucizesiThich Nhât Hanh, Sayfa 15

09-05-2021
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir