İçimizdeki Mucizeyi Keşfetmeye Hazır Mısınız? - Elif Gökçe Karademir (Sosyolog / Aile Danışmanı)

İçimizdeki Mucizeyi Keşfetmeye Hazır Mısınız? - Elif Gökçe Karademir (Sosyolog / Aile Danışmanı)

A+ A-

Her şeyi kontrol edebilme gücünüz olsun ister miydiniz? Veya kendinizi baskı altında hissettiğinizde o durumdan nasıl çıkabileceğinizi bilmek?

Kendinizi sinirli hissettiğinizde mesela, karşınızdakini nasıl ikna edeceğinizi bilmek, bağırmadan, saldırgan tavır hali içinde olmadan kendinizi ifade etmek, sizi daha mutlu, daha özgüvenli hissettirmez mi?

Gelin hep beraber içimizdeki mucizevi yönümüzle tanışalım ve onu nasıl kullanacağımızı görelim

İçimizdeki mucizenin adı; iletişim gücü.

İletişim o kadar sihirli bir mucizedir ki, açamayacağı kapı, halledemeyeceği konu yoktur. Olumlu veya olumsuz sonucu ne olursa olsun sizin içiniz rahat, kendinize güveniniz tam olacaktır. Çünkü o gücü kullanmış, elinizden gelenin en iyisini yapmışsınızdır.

Doğru bir iletişim ile her yerde var olabilir, herkes ile doğru noktalarda buluşabilirsiniz. Tabi ki, karşınızdaki de iletişime açık olduğu sürece.

Aile içi ilişkilerde de, doğru iletişim kurulduğu taktirde güvenli bir ortam, huzur ve mutluluk dolu bir yuvaya sahip olursunuz.

Aile bizim ilk iletişim kurmaya başladığımız yerdir.

İletişim kurmaya anne karnında başlarız ve ömrümüzün sonuna kadar bir şekilde hayatımıza dahil olan herkesle iletişim halinde oluruz.

 

Peki doğru iletişim kurmayı biliyor muyuz?

Doğru iletişim önce karşı tarafı dinleyip, anlamak ile başlar. Vereceğiniz cevaplar, uygulayacağınız tavır, göstereceğiniz tepki iletişimin rotasını belirlemektedir.

Mesela danışanlarımdan en çok aldığım şikayetlerden biri, ‘eşim beni dinlemiyor’, ’söylediklerime önem vermiyor’ gibi şikayetler oluyor. Eşlerde ona tepki olarak bağırıyor, bazen hakaret ediliyor karşılıklı ve böylece iletişim noktalanıyor. Durumlar böyle olunca, iletişimin önü kapatılmış, aile içinde kopmalar başlamış oluyor. Erkek olan eş, iletişimde olmadığı aile üyeleri olduğu için eve girmek istemiyor, kadın da kocası eve gelsin istemiyor. Bu durumda huzursuz aile ortamı yaratıyor. Eşlerin bu etkileşimleri, diğer aile üyelerini ve haliyle varsa çocuklarını da etkileyecektir.

Bu gibi durumlarda, kendinizi baskı altında hissettiğinizde yani, önce derin bir nefes alın ve yavaş yavaş sakinleşin. Karşınızdakinin ne demek istediğini anlamaya çalışın. Dinleyin ve izleyin onu. Sıranın size gelmesini beklerken bir yandan söyleyeceklerinizi düşünün. Sonra kendinize ben bunun üstesinden gelebilirim diyerek telkinde bulunun veee buumm! İçinizdeki mucizeye merhaba diyerek doğru iletişimi kurmaya başlayın.

Göstereceğiniz sakin tavır ile söyleyeceğiniz cümleler ve seçeceğiniz kelimeler sizi istediğiniz noktada buluşturacak, karşınızdaki kişiye de ışık olacaktır.

Unutma mucize SENSİN! Sen istersen, inanırsan üstesinden gelemeyeceğin hiçbir olumsuz durum yoktur. 

                                                                                                                     

Sosyolog / Aile Danışmanı

Elif Gökçe Karademir


Kaynakça

Görsel: https://www.pexels.com/'dan alınmıştır

03-01-2022
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir