Seçimlerimiz - Ayşe Nur İvriz (Diyetisyen)

Seçimlerimiz - Ayşe Nur İvriz (Diyetisyen)

A+ A-

Düşünebilmek bizi insan yapan özelliklerimizden birisi. Her düşünce doğru mudur veya neye göre doğru/yanlış bunların yanı sıra eyleme geçmiş düşüncelerimizin sorumluluğundan bahsetmek istiyorum. Bundan bahsetme sebebim ise düşüncemiz eyleme geçerken karar verme aşamasında saf bir şekilde kendi düşüncelerimizle hareket ettiğimizin söylenememesi ve dışarıdan bizi etkileyen etmenlerin bulunması. Buna gündelik hayattan basit bir örnek verelim. Mesela bir yemek tercihi yaparken eğer uygulama üzerinden yapıyorsak en çok puan alan, en çok iyi yorum alan restoranlar içerisinden seçebiliyoruz veya eğer alışveriş merkezinde yemek katındaysak kim neler yiyor, en çok hangi restoran seçilmiş buna bakarak içlerinden bize en uygununu seçiyoruz. Evet sonucunda bir seçimimiz var ama opsiyonları oluştururken toplumun seçimlerinden etkilenebiliyoruz.

Toplumun seçiminin daha fazla olduğu yere yönelmemiz bazı zamanlar doğru olabileceği gibi bazı zamanlar da ise en büyük yanlışların doğma sebebi olabiliyor. Örneğin bunu nasıl olsa herkes yapıyor diye yanlış davranışları kabul edilemez bir meşrulaştırmanın söz konusu olması gibi. Bu yüzden çöp kovası olmayan yerlerde birikmiş çöpleri görebiliyoruz . Veya bu yüzden tüketici, doğal kabuğunun soyulduğu, doğranmış bir şekilde sözde ‘hem sağlıklı hem tüketime hazır’ etiketiyle paketlenmiş meyvelerin, sebzelerin olduğu raflara yönelebiliyor.Çünkü bunu herkes almış: Yanlış olabilir mi (!)
 

Kararımızı etkileyen etmenlerden birisi de elbette ki ekonomik şartlar. Sağlıklı beslenmeyi tercih etmek istiyoruz ama maddiyat buna imkan sağlayamıyorsa  gerçekleşen durum ne  bizim kararımız ne de bizim seçimimizdir.Seçmeden mecbur kaldığımız bir  sonuçtur bu. Ve ne yazık ki ekonomi sadece beslenmemizdeki kararları değil bütün bir hayatımızı etkiliyor.

Dolasıyla kendi seçimlerimizden bahsedebilmek için karar verme aşamasının ne kadarı bize ait veya ne kadarı bizim elimizde öncelikle buraya bakmalıyız, burada bir çaba göstermeliyiz. Tercih mi ediyoruz yoksa var olan tercih edilmiş duruma yönelik tercihler mi yapıyoruz?
Kararlarımızın gerçek manada bize ait olduğu seçimlere…

 

 


Kaynakça

Gorseller Canva uygulamasında tarafımca kolaj haline getirilmiştir.

12-05-2023
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir