Ben Kimim? Olduğum/Göründüğüm   'Seda Aşkın'

Ben Kimim? Olduğum/Göründüğüm 'Seda Aşkın'

A+ A-

“Ben kimim?”. İnsanın hayatı boyunca cevabını bulmaya çalıştığı bir sorudur. Belki de gelmiş geçmiş en zor sorudur bu. Cevabına ne zaman ulaşacağını, ulaştığında bunun farkında olup olmayacağını ya da cevabına ulaşamayacağını bilsen de ömrün boyunca bu cevabı ararsın.


Günümüzde bu sorunun cevabını aramak daha zor bir hal almıştır. Çünkü insanlar artık “ Ben kimim?” sorunun peşinde koşmak yerine “ Ben neden onun gibi değilim?” in peşindeler. Hiç kimse kendisi olmak istemiyor dışarıda gördüğü bir insanı kendine rol model alıyor ve kendi hayatını rol model aldığı kişinin hayatına benzetebildiği kadar benzetmeye çalışıyor. İlk başlarda fiziksel olan beğenme zamanla zihinsel olarak karşıdaki kişinin fikirlerini, düşüncelerini benimseme halini alınca kişi artık “Ben kimim?” sorunu bile aklına getirmiyor. Kendini zaten hep öyle düşündüğüne, öyle bir kişiliği olduğuna inandırıyor. Bana göre asıl korkutucu olan taraf da bu. Etrafımızda o kadar çok etkilenilecek şey var ve biz gün geçtikçe kendimizi, çevremizi sorgulamaktan o kadar uzaklaşıyoruz ki belki de şuan kendi düşüncelerimiz sandığımız şeyler kendi düşüncelerimiz değil ve biz bunun farkında bile değiliz.

Geçmişte insanlar daha çok ailelerinden, yakın çevrelerinden kendilerine rol modeller seçerlerdi. Günümüzdeki imkânlarla bunun sınırları daha da genişledi. Artık sosyal medya herkesin hayatını gözler önüne serdi. Orada gördüğümüz güzel hayatlar hepimizde böyle bir hayat yaşama isteği uyandırdı. Artık aklılarda ne “ Ben kimim?” sorusu, ne kimlik arayışı kalmadı. Yaşam tarzına duyulan hayranlık o insanların düşüncelerinin aslında en doğru düşünce olduğu fikrini bilinçaltımıza işlemeye başladı. Onlar öyle düşünüyorsa doğrudur ya da doğru olduğunu düşünmesek bile onun düşüncesi popülerse bende insanlara öyle düşünüyormuş gibi gözükmeliyim, diye düşünür olduk.


Bu sorun içimizde olduğu gibi bana göre bunun çözümü de içimizde biraz kendi kendimizle baş başa kalırsak hallederiz gibi. Zaten zor olan kısmı da kendinle baş başa kalabilmek değil mi ya zamanımız yoktur ya bundan korkuyoruz güvenli bölgemizden ayrılmak istemiyoruzdur ya zaten mükemmelizdir sorgulamaya ihtiyacımız yoktur… Bulunmak İstendiğinde daha bunun gibi birçok bahane bulunur. Ama unutmayın ki bu sorgulamadan yine en karlı siz çıkacaksınız. Bir konuda anlaşalım yalan söylemek, kendimizi kandırmak yok. Kendi kendimize tamamen dürüst olacağımıza söz verelim. Biliyorsunuz insan aslında en kolay kendi kendini kandırır. Kendimizi kandırmadan tüm açıklığıyla bakalım bakalım biz kimmişiz?


Yukarıda söylediğim gibi bu sorunun net bir cevabı var mı ya da varsa bu cevap ne zaman bulunur, bulunduğunda insan bunun fark eder mi bilemeyiz ama burada önemli olan kendi içimizde bir şeyleri sorgulayabilmemiz, bir nevi kendimize zaman ayırmamız. Bir şeyleri sorgulayabilmek bile şuan ki durumumuz için o kadar umut verici ki. Sorgulamak üretimin başlangıcı bir şeylerin filizlenmesidir. Ben sorgulamam olanı eleştiririm, üretmem, yapılanı beğenmem diyenlerden olmamak için sorgulayalım.

 

Belki de bazı şeylerin başlangıcı, umudu, filizi sensindir.

 

Görüşmek üzere :)


Kaynakça

GÖRSEL KAYNAKLAR:

https://www.greyfurt.biz/2019/01/21/kimlik-statuleri-nelerdir/

https://mimaritasarimveelestiri.wordpress.com/2013/03/22/dusunmek-2/

https://www.neuro-mar.com/iyi-bir-kullanici-deneyimi-icin-basit-dusunmek/

http://www.milliyet.com.tr/dusunmek-zor-bir-sanattir-pembenar-yazardetay-yasam-2748491/

28-05-2019
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir