Geçmişe Unutulmaz Bir Yolculuk; Jojo Rabbit 'Ezgi Özbulut'

Geçmişe Unutulmaz Bir Yolculuk; Jojo Rabbit 'Ezgi Özbulut'

A+ A-
Birisi size gelip, “Hitler seni gülümsetecek” deseydi inanır mıydınız? Bu yılın sürpriz filmlerinden Jojo Rabbit, izleyicisini şaşırtarak, en gülünmeyecek konuları alıyor ve çok farklı bir şekilde izleyicisine sunuyor. Son yılların en başarılı isimlerinden, Taika Waititi’nin hem senaryosunu yazdığı hem de yönettiği bu eşsiz filmi, çok uzun bir süre unutamayacaksınız.Tavşan Jonnaes’in öyküsünü anlatan filmimizin konu ise şu şekilde; Hitler aşığı ve hayranı olan Jojo Betzler adındaki bir çocuk, annesinin evlerinde Yahudi bir kızı gizlice sakladığını öğrenir. Tabii bu durum, en yakın ve hayali arkadaşı Adolf Hitler olan Jojo'nun kafasında büyük bir karmaşaya yol açacaktır. Jojo'nun büyük bir hayat dersi alacağı bu olay her şeyin başlangıcı olur.

2. dünya savaşı filmleri arasında görüp görebileceğiniz en farklı film olan Jojo Rabbit, aslında tam da bu farklılığı ile diğer yapımların önüne geçiyor. Kara komedinin en başarılı örneklerinden birisi olmayı başaran filmin aslında anlattıkları, komik olmaktan çok uzak. Bu kadar ağır konuları, izlemekten bunalan seyirciler bile filmden fazlasıyla zevk alabilir.Filmin oyuncularına gelirsek, her birini ayakta alkışlamak istiyorum. Kadroda yer alan; Roman Griffin Davis, Scarlett Johansson, Taika Waititi, Sam Rockwell ve Rebel Wilson çok başarılı bir iş çıkartmış. Rollerinde sırıtmayan ve bizlere öykünün daha çok geçmesini sağlayan oyuncular, filmin başarısının çok büyük bir parçası.

What We Do in the Shadows filmi ile yetenek parıltılarının sinyalini veren, daha sonra ise Thor: Ragnarok gibi çok başarılı bir Marvel filmine imza atan yönetmen Taika Waititi ise, geleceğinin çok parlak olduğunu Jojo Rabbit ile de ispatlıyor. Öyle ki yönetmen Christine Leunens’ın romanından uyarladığı Jojo Rabbit ile “En İyi Uyarlama Senaryo” Oscar’ını evine götürerek, takdirleri topladı. Hitler ve ırkçılık gibi konuları Waititi’nin çok fazla allayıp pulladığını düşünen eleştirmenler, bu konuda yapımı oldukça fazla eleştirdi. Ancak bu konuda, söz konusu eleştirmenlere katılmadığımı belirtmek istiyorum. Geçmişin canavarlarına gülebilmemiz bizleri daha güçlü kılacaktır. Çünkü o canavarlardan korkmadığımız zaman, asıl kazanan bizler oluruz. Waititi’nin de aslında tam olarak yapmak istediğinin bu olduğuna inanıyorum. Yetenekli yönetmen bu yolu izlerken, sinemanın gücünü sonuna kadar kullandığı için benden geçer not almayı başardı. Hem etkileyici bir hikâye izlemek, hem biraz gülmek hem de biraz ağlamak isteyenlere, Jojo Rabbit fazlaca önerilir. 
Kaynakça

https://www.imdb.com/title/tt2584384/?ref_=nv_sr_srsg_0

25-02-2020
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir