Çöplük - Melike Gülşah Ildır (Dilbilim Bölümü - Öğrenci)

Çöplük - Melike Gülşah Ildır (Dilbilim Bölümü - Öğrenci)

A+ A-

            Hep bir kaşıntım var. İnsanlığa karşı bir alerjim olduğunu biliyordum ama bu denli beni sürekli içimden çıkarmak isteyebileceğim bir deri döküntüsü olduğunu sanmıyordum. Saflığı seviyorum kendime ait olmayan saflığı. Yalancının teki olan birinin bu gibi arzulara sahip olması aynı ikiyüzlülük gibidir. Herkesin bir çöplüğü var aslında. Kimileri çöpü kutuya sığamayacak kadar doluyken sadece hissizlikle izler çöplüğünü. Fakat kimileri her eklenen çöp parçasına bakarak kendini temizlemeye çalışır, vicdanı izin vermez o kalıntının orda olmasına.

            Çöplüğün ne kadar dolu? Çöpleri ne yapacaksın? Kendi çöplüğünü görmezden gelip başka çöpleri yargılamak ise tüm insanlığın genel huyu. Çünkü çöplüğümüz asla dolu değildir, diğerlerinin çöplüğü kadar. Öyle sanarız. Sanarız ki pür bi güzelliğimiz var. Söz meclisten dışarı. Bu kalabalık yüzünden kendi pisliğini bilen insanlara hayran olmak elde değil. Biliyor ne kadar kokuşmuş olduğunu, bir kılıfa sokmuyor yaptığını. İçimiz çirkin, ruhumuz kirli… Optimist olan zamanlarımı hatırlayıp o küçük çocuğu özlüyorum. Küçük bir ruh biliyorum ama başını okşamak yerine kafasına vurmayı tercih ediyorum. Akıllansın diye. Ve seninle konuşuyorum daha doğrusu içindeki çocukla. Ama sen o çocuğu zamanla içinde susturdun çünkü yeni adımlar atarken ayağına bağ oldu. Karanlık odaya hapsettin onu. O yüzden onunla konuşamıyorum.

            Peki ya sen? Şuan ki sen… Kendini tanıdığını zannedenlerden misin yoksa kendini tanımadığını kabul edip tanımaya çalışanlardan mı? Bu tanıma yolculuğu herkes için farklı sürelerde gerçekleşir de herkes tamamen tanır mı orası muamma. Tanımıyorsun bile kendini. Kendini şarkılardan, gelip geçici insanlardan, hafızanda kalan sahnelerden başka nasıl tanımlayabilirsin bilmiyorsun. Karakterin değişiyor. Dün sevdiğin şeye bugün nefret kusuyorsun. Değişime her şeyin mahkum olduğu gibi karakterin de bi akarsuya kapıldı ve nerde netlik kazanıp akıştan kurtulacak bilmiyorsun.

 


Kaynakça

Görsel: Ahmet Güneştekin’in gavur mahallesi sergisinde çekilmiştir.

28-07-2023
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir