Farklı Gemideyiz - Zehra Erdin (Gazeteci)

Farklı Gemideyiz - Zehra Erdin (Gazeteci)

A+ A-

Aynı gemideymişiz. Saçmalığa bak. Seninle neden aynı gemiye bineyim. Boğulmakla seninle aynı gemide olmak arasında ne fark var. Başka dünyaların, pardon başka gemilerin de olduğunu kabul etmek istemeyen pis gemisinin güzellemesini yapıyor.

Gecesini gündüzüne katanla, dünyanın döndüğünden bile haberi olmayan insan nasıl aynı gemiye biniyor anlamış değilim. Dünya böyle bir yer, bundan daha fazlasını isteme diyemeyenler sorgulama bak hepimiz aynı gemideyiz diyor. Yağmur benim üstüme bardaktan boşalır gibi yağarken sen pencereden izliyordun. Hiçbirinizle aynı gemide değilim. Mümkünse aynı denizde bile değilim.

Birbirimizi sevmeye ihtiyacımız varmış. Hepimiz insanmışız. Doğru, hepimiz insanız. Bazıları kötü olanlar. Affetmenin yüceliğini çoktan geçtik. Herkes yaptığı kötülüğün cezasını kabullensin. Pişmanlığınızdan pişkinlik kokusu geliyor.

Geminin düzeni de hiç değişmiyor. Güçlü olan sefasını sürmeye, hakkını arayan sırasını beklemeye, acısı olan üstüne acı eklemeye, keyfi yerinde olan neşesine neşe katmaya devam ediyor. Yerleri silip kürek çekenle kamarada kahvesin yudumlayan hiç yer değiştirmiyor. Ama kaptan sürekli aynı anonsu yapıyor. Hepimiz aynı gemideyiz. Birimiz batarsa hepimiz batar. İniyorum kardeşim ben.

Eleştirmeye gelmiyorlar. Acı yaşanırken sessiz ol, olay geçtikten sonra kurcalama, şimdi sorgulamanın sırası mı canım birlik olmanı zamanındayız. İki çift laf etmek için sıraya girmen, sabretmen bir de keyiflerini beklemen gerekiyor. Rotamıza sen karar veriyorsun ama kaybolunca kimse sana kızmasın istiyorsun. Ne güzel gemiymiş.

Burası dünya. Bunun farkındayım. İçi boş önerilere, bayatlamış öğütlere, samimiyetsiz tesellilere hiç ihtiyacım yok. Sizin eseriniz olan bu dünyanın çilesini çekmeye devam edeceğiz, bunu biliyorum. Ama dünyanın doğal döngüsünün bu olmadığını bildiğimi de bilin istiyorum.


Kaynakça

kullanılan görsel : https://unsplash.com/photos/HeFtpMLUscE

19-11-2020
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir