Gölgeli Özgürlük-Ceren Arslan (Sosyolog)

Gölgeli Özgürlük-Ceren Arslan (Sosyolog)

A+ A-

Herkesin kendine göre bir özgürlük algısı vardır. O yüzden bu kavramı öyle keskin cümlelerle açıklayabilmek güçtür. Kavramın genel olarak bildiğimiz tanımı ise kişinin dış etkilerden bağımsız olarak  hareket edip düşünebilmesidir. Böyle baktığımızda bile özgürlüğün, insan yaşamının ve insan olmanın ayrılmaz bir parçası olduğunu anlıyoruz. Yani kesin olan bir şey varsa o da  özgürlüğün insanın ruhunu bütünlediğidir.

Özgürlük tabii ki sınırsızlık ve başkalarının özgürlük alanını ihlal etmek değildir. Her toplumda düzeni sağlayan belli normlar vardır. Bahsettiğim özgürlük bireyin hayatını kendi iradesine göre şekillendirebilmesi ve düşüncelerini rahatça ifade edebilmesidir. İfade özgürlüğünün olmadığı bir toplumda yaşamak George Orwell ’ın 1984’ünü yaşamak olurdu sanırım. Yoksa zaten böyle bir distopyanın içinde miyiz? Sanki hayatımız içinde görünmeyen bazı eller sürekli bizi bir yerlere sürüklüyor, direkt olmasa da toplumsal kanallar üzerinden yaşantımıza setler çekiyor. Toplumda baskın olan ve gücü elinde bulunduran anlayış aktif şekilde biz farkında olmadan neyi nasıl düşünmemiz gerektiği bilincimize işliyor.  İşte burada size sormak istiyorum. Ne kadar özgürsünüz? Özgürlüğün zihninizdeki karşılığı nedir?


Özgürce karar verdiğimizi sanarak gerçekleştirdiğimiz çoğu eylemin arka planın da dahi irademizin dışında bazı durumlar yatar. Çünkü biz  aslında yine bize verilen imkânlar dahilinde kararlar verir ve ona göre hareket ederiz. Bu da özgürlüğün yanılsamasıdır. Gölgeli özgürlüktür. İnsan, yaşadığı toplumu hem etkiler hem ondan etkilenir. Sosyal yaşam çok katmanlıdır. Dolayısıyla özgürlüğün ölçütünde sosyal yapının ve o yapıyı oluşturan katmanların etkisi büyüktür.

Düşümüzdeki o saf özgürlüğe ulaşmak, insanı diğer canlılardan ayıran aklımızı ortaya koymak, ruhumuzu doyurmak istiyoruz ama bir yandan da özgürlüğümüze karşı engelleri kendimiz yaratıyoruz. Dünya adeta özgürlüğün paradoksu içinde yüzüyor. Hangi toplum, hangi insan ne kadar özgür tam olarak bilinmiyor. Sözde özgürlükler, yarım özgürlükler, kayıp özgürlükler..

Özgürlükten yoksun bir toplum, koca bir hapishane avlusuna benzer. Gökyüzünü görürsün, yürürsün ama başkaları izin verdiği kadar.

 


Kaynakça

Görsel: www.pexels.com

16-02-2021
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir