Siyahlar, beyazlar ve de bir tutam bütün diğer renklerden (Welcome To O'Town ) - Şevval Dumanlı (Animasyon - Anime)

Siyahlar, beyazlar ve de bir tutam bütün diğer renklerden (Welcome To O'Town ) - Şevval Dumanlı (Animasyon - Anime)

A+ A-

Bu sefer bir farklılık olarak uzun soluklu bir filmi değil bir kısa filmden bahsedeceğim. "Welcome To O'Town " adlı bu kısa film bir animasyon son sınıf öğrencisinin de tez filmi aynı zamanda. Herkesin hayatında en az bir kere yaşadığı veya yaşayacağı bir konuyu ele alıyor. Yeni bir şehrin, yeni insanların, yeni bir düzenin, peşinden gidilen hayallerin beraberinde getirdiği umutsuzluk, kaygı ve uğraş. Herkes yaşamak için bir şeylerle mücadele etmek zorunda kalıyor hiç şüphesiz ama bunu tamamen yabancı olduğunuz bir yerde, konumda yapmak çok daha zorlayıcıdır. Yorucu günün sonunda sizi alıştığınız odanız, tanıdığınız insanlar değil de ne kadar aslında rengi pembe de olsa gri olan duvarlar karşılar. Bütün o umutlarınızla beraber atıldığınız macera üzerinize kocaman bir yük bırakır. Kendinizi uçmayı bile öğrenmeden yuvadan atılmış yavru bir kuş gibi hissedersiniz ya da empatisini daha kolay kuracağımız bir şekilde alışveriş merkezinin ortasında çıplak kalmış gibi. Bu durumda severek yaptığınız şeyler de ışıltısını kaybeder siz de kalbinizdeki o hiç tükenmeyeceğini düşündüğünüz arzunuzu. 

Bazen çok çabalamak bile sonuç vermez çünkü bir bataklığın içinde ne kadar çok çırpınırsanız o kadar çok dibe batarsınız. 

O nedendir ki aslında yapmamız gereken kurtulmak için debelenmek değil tam da bulunduğunuz ana odaklanabilmektir. O sırada yaşadığınız zamanı dinlemek bir saniyeliğine durup nefes almak, olanca kargaşayla aranıza bir cetvel yardımıyla mesafe koymak. Gözlerinizi kapar da bir saniyeliğine dinlerseniz etrafınızdaki benzer sesleri fark edersiziniz. Uyumsuzluğunuzu ortadan kaldıracak o tanıdık şeyi o bir saniye içerisinde bulabilirsiniz. Bu bir arabanın kornası da olabilir bir kuşun ötüşü de yeterince şanslıysanız bir gitarın sesi de olabilir. 

Yaşadığınız andan şikâyetlenmek, memnuniyetsiz olmak her zaman daha kolaydır. Her gün geçtiğiniz o yoldan bu gün de homurdanıp nefret ederek geçebilirsiniz ya da köşede yeni açılmış o fırını fark edersiniz, simitler henüz çıkmış.  Yağmurlu havalardan nefret ediyor, rüzgarın gücünden rahatsız oluyor olabilirsiniz ya da sıkı sıkı sarındığını kapüşonunuzu çıkartır yüzünüze düşen soğuk yağmur damlalarını hissedersiniz ve rüzgarın boynunuzu yalayarak saçlarınızı uçurmasına izin veririsiniz. Devamlı çabalamak değildir önemli olan doğru yönde çabalamaktır. 

Hayat bize sürekli kötü veya iyi şeyler getirmeyecektir, her şeyi siyah ve beyaz olarak katagorilendiremeyiz. O aralarda bir yerde hepsinden daha çok yer kaplayacak olan griler de olacaktır, hatta sarılar, açık maviler, morlar... Hayatta sadece kahkahalar ve göz yaşları yoktur, tebessümler ve ayağa kalkmalar da vardır. Hep bizim isteklerimiz ve onların karşısına çıkan engeller yoktur, süreç ve gelişim de vardır. Ve bütün o zorlukları atlattığınızda pembe duvarlı gri odanıza daimi sarılıkta bir güneş doğmayacaktır, mavi ay ışığını ve bulutlu karanlık geceler de mutlaka yanı başımızda olacaktır. 

Hepsini beraber kabul ettiğimizde yaşamış oluruz. Belki hayalimizi, planlarımızı, umutlarımızı değil ama sahip olduğumuz o biricik hayatın o biricik sürecini.

 

-Şevval Dumanlı-

 

 

18-10-2022
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir