Akışkan Vedalar - Aslıhan Bağcıvan (Sosyolog)

Akışkan Vedalar - Aslıhan Bağcıvan (Sosyolog)

A+ A-

Her zaman bir yerlere doğru ama en çok istediği yöne doğru hareket eder insanoğlu. Kimi zaman amaçları doğrultusunda kimi zaman da çıkarları doğrultusunda ama en çok da istekleri doğrultusunda yürür. Önünü ardını düşünmeden öylece ve sadece.

Zygmunt Bauman, bugünün insanının ilişkilere olan analizini yaparken bir kavram kullanır “Akışkan Aşk”. İnsandan insana koşan, geleceğe ve insanlara dair umutlarını yitirmiş, kolayca insani duyguları kullanan dönem insanlarının ikili ilişkilerini anlatan en güzel kavram. İlişki de sonsuzluk en büyük kötülük olarak görülürken süreklilik ise adeta boğan bir el. Ne bir yükümlülük ne de bir sorumluluğun olduğu akışkan aşkta vedalar da oldukça kaygan. Böyle bir aşktan ne beklenebilir ki zaten. Hayaller yok, gelecek düşüncesi yok kısacası iki insan arasında tensel bir birleşimden başka hiçbir şey yok. İki insan birbirine sarıldığında kalpleri eksik olan boşluğu doldurur ya hani işte akışkan aşkta bırakın boşluğu kalp ile doldurmayı var olan bile yerini yadırgar, heyecanla değil tereddüt ile dolar.

Bugün hayatında olan canından can olan insanlar yarın yedi kat yabancı. Bir nasılsın? sorusunu soramadığın noktaya aniden gelebilmek hala insani duygularla hareket edebilen insanlar için oldukça zor tabi. Ama dönem bu ya herkes biraz akışkan sanki. Ne kimse tamamen orada ne de kimse tamamen uzakta. Klasiklerin de klasiği bir söz vardır aslında “hayat sevince güzel” der özellikle eskiler. Öyle gerçekten. İnsanların kalplerinin varlığını hissetmesine aracı olan en güzel his, sevmek. Merhameti getirir bir kere en başında. Empati duygusu katar. İşte yaşamın gerçek hisleridir bunlar. Toplumda seven ve sevilen insanlar hep cıvıl cıvıl, ışıl ışıl olur parlarlar.

Vedalar; hüzünlerin habercileri, sıkıntıların ve mutsuzluğun rahimleridir. Birde istenmeyen vedalar vardır ki aniden olan ancak kalanın hayatını tamamen değiştiren vedadır bunlar. Günümüz akışkan insanlarının en sevdiği olan. Jilet kesiği gibi derin izler bırakan. Her ne kadar bu dönem de biraz zor bir dilek olsa da yollarımızın bu denli akışkan hislere sahip insanlarla daha az sıklıkla kesiştiği hayatlarımızın olmasını diliyorum. Dilemek ve ummak, hala insani hisler nasılsa …

28-06-2022
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir