Sökükleri Dikemiyorum - Zehra Erdin (Gazeteci)

Sökükleri Dikemiyorum - Zehra Erdin (Gazeteci)

A+ A-

Sana kimin bedduası değmiş bilmem. Ah mı dersin kötü söz mü yoksa büyü mü ona sen karar ver. Neye inandığını ben bilemem. İstediğin kadar karşı çık, bana fikrimi sordun değil mi? 

İtiraz etmedim onunla uğraşacak vaktim yok. Hem ne diye onu görmeye geldim ki. Bana kötü haber vermekten başka ne faydası var. Sadece bazı tercihlerim yanlış bazı kararlarım düşüncesizdi. Ne bedduası ne ahı. 

Attığım adım boşluğa gelmiş, tuttuğum ağacın dalı kırılmış, sevdiğim çiçek açmadan solmuş, sığınağım başıma yıkılmış olabilirdi. Dedim ya düşüncesizce hareket ettim. Hem dert dediğin domino taşı gibi değil mi? Her şey peş peşe gelir. Bunun başkalarıyla ne ilgisi var. 

İçim zaten sıkıntılıydı bir taş da o koydu. Servet teyzeye gideyim bari. O, hem yalan söylemez hem ruhumu ferahlık verir. Hem bana olması gerekenleri öğretti hem de hiç incitmedi. Siyah çekirdeksiz üzüme bayılır. Giderken alayım. O ne tercihlerime kızar ne de en baştan başlamama. Kapısının önü kalabalık. Kalp krizi geçirmiş,ölmüş. Hasta değildi ki. Sapasağlam kadındı. Bir keresinde terasta otururken ağladığımı görmüş ''Şu gördüğün koca dağ var ya, o bir gün gidecek ben gitmeyeceğim'' demişti. Şimdi giderken haber bile etmedi. Olduğum yerden gösterdiği dağı görmeye çalıştım. Yerinde duruyor. O zamanlar aklıma ''Dağ yerinde durur sen nasıl sağlam kalacaksın'' demek gelmemiş. Geri döndüm.

Neyle savaştığımı, hangi tarafta olduğumu ve bunu kimin başlattığını bilmiyorum. Dikiş tutmayan yerin biraz gerisini bulup tüm sökükleri düzeltemiyorum. Hangi çöpü çektim de hepsi bana batıyor anlayamıyorum. 

Eve gidiyorum. Yokuşu inerken hep merdiven tarafını kullanıyorum. Bana daha güvenilir geliyor. Bir sonraki adımımı ayarlamak, nereye bastığıma odaklanmak zorunda kalmıyorum. Merdiven işte. Beynim alışmış. Birer birer iniyorum. Son basamağın taşı çıkmış. Hesap etmediğim bir değişiklik. Düşüyorum. İnsanlar koşarak geliyor. İyi misiniz, var mı bir şeyler sorularına 'kırılmadım' diyorum. Üzerinizde göz var diyor bir adam. Ters ters bakıp, benimkilerdir onlar diyorum. 

Kapıyı açarken söyleniyorum. Tüm dünya bir olmuş zorla kabul ettirmeye çalışıyorlar. Bunların hepsi benim yüzümden. Gözmüş, ahmış, bedduaymış… Beni teselli etmek için söylenenleri kabul etmiyorum. Aynada düşmüş yüzüme bakıyorum: Bunca şey benden kaynaklanmıyorsa nasıl çözeceğim? Çözümü bende olmayan dertle nasıl başa çıkacağım?


Kaynakça

Kullanılan görsel: https://unsplash.com/photos/ESEnXckWlLY

14-03-2022
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir