Anladıklarımızı Okuduklarımız - Merve Doğanlar (Psikolog)

Anladıklarımızı Okuduklarımız - Merve Doğanlar (Psikolog)

A+ A-

Çocuğunu öpmek bizim zamanımızda ayıptı” ile “Ben çocuğumu hiç çekinmem her yerde severim” arasındaki nesil farkı içinde değişik bir çatışma var.

Uyumlandıklarımızı genelde sorgulama eğiliminde değiliz çünkü. ”Hangi kısımlar bana uyar? Buna uyarsam nelerle karşılaşırım? Devamını getirebilir miyim? Bunun sonuçları ne olur” gibi birtakım kilit sorgulamaların yapılmayışı bizi sürekli belli tümseklerde savunmasız bırakıyor.

Gelenek topyekûn kötü olmadığı gibi, kitabî bilgi tamamıyla doğru olsa dahi her derde deva değil. Örneğin,eski kültürde çocuğunu her yerde sevmemenin eksikliğinin uzun vadede kötü ve istenmeyen sonuçları olsa da,belki çevre de çocuk sahibi olamayan ya da olmayan insanların gönül kırgınlıkları yaşamalarını engelledi. İnsanın öğrendiği bilgilere yüzünü dönecek olursak, farkındalıkla, derinleşerek bütünleştirmek yerine olduğu gibi bilgiyi alması da belki kendi aile dokusuna uymaması sebebiyle kendi içinde daha büyük tartışma ve sorunlara yol açtı. Bunlar elbette benim kişisel gözlemim.Tamamiyle bu budur diyebilmek için elbette iyi bir çalışma yapmak gerek.

 

 

Bizim geleneğimizde pratiklik ve beceri çok daha derinleşip kök salsa da,bilgi ve bilgiyi kullanma konusunda;  - teşbihte hata olmazsa şayet- bir zeytinyağı gibi ‘kırma-ezme-yoğurma ve ayrıştırma’ gibi süreçlerden geçirmede zayıf kalıyoruz sanıyorum.

Bunun içinse ayrı bir çaba ve süreç gerekse de;. evvel de acele etmemeyi öğrenmek gerek..

 

 

 

22-08-2022
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir