Huzurun adresi: Bled Gölü   'Zeynep Yıldırım'

Huzurun adresi: Bled Gölü 'Zeynep Yıldırım'

A+ A-
Slovenya seyahatimizin yeni durağı; doğasıyla, huzuruyla ve kendine has büyüsüyle merak uyandıran Bled Gölüydü. Ljubljana ana otobüs durağından kalkan otobüsler ile bir saat yirmi dakikada ulaştık huzura. Yol manzaraları mükemmel doğa içerisinde kendine yer bulmuş küçük çizgi film evleriyle bezendiğinden ve Avrupa Alp dağlarının görkeminden zamanın nasıl geçtiğini dahi anlayamadığım küçük bir yolculuktu.Buzul çağında oluşmuş olan bu gölde, mekanın alameti farikası haline gelen adanın sisler içerisindeki flu görüntüsü mekanı daha da mistik kılıyordu. Göle geldiğimiz ilk anda göze çarpan bu adada Yugoslavya devlet lideri Mareşal Tito'nun yazlık evi de bulunuyor. Gölün güzel manzarasını tamamlayan Vila Bled olarak geçen bu ev günümüzde otel olarak kullanılıyor.Bled gölüne özgü adı Pletna olarak geçen ahşap botlar ile 40 dakikalık turlara katılarak adayı ve Tito'nun evini görmek mümkün. Gölde farklı su sporu alternatifleri de mevcut. Bence burada yapılacak en güzel aktivite sağ tarafıma gölü sol tarafıma ormanı alarak muhteşem manzara eşliğinde sakin bir yürüyüş yapmaktı ve anın tadının farkında olarak bunu yaptım. Yürüyüş yolu yaklaşık üç buçuk kilometrelik, belki kış olduğu için sakin denilebilecek bir yoldu.Göl manzarasını yukarıdan görmek için yürüyüş yolundan biraz efor sarfederek Bled Kalesi'ne çıkmak mümkün. Slovenya'nın en eski kalesi olarak da bilinen Bled Kalesi'nin tarihi 1000'li yıllara dayanıyormuş. Manzara için biraz yorulmaya değer. Yeme içme için gölün çevresinde pek çok restoran ve cafe alternatifi var. Kremsnita tatlısı gittiğimde haberim olmadığından tatmayı denemediğim ama methini duyduğum sembol lezzetlerden bir tanesi. 
Yeşile ve doğaya doyamayanlar için Bohinj gölü, Triglav Ulusal Parkı gibi alternatifler Slovenya cennetinde saymakla bitmiyor. Yok ben yeşile doydum, zamanım da var  farklı ülkeler, şehir hayatı göreyim derseniz Bled gölü; Venedik, Viyana, Budapeşte gibi estetik şehirlere yakın mesafede konumlanıyor.  
Kendimi fantastik ortaçağ filminde hissettiren Bled gölü unutulmaz mekanlarım arasında yerini aldı. Umarım yakınlarındayken bir fırsat oluşur ve tekrar yaşayabilirim Bled huzurunu.  
28-04-2018
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir