Kendini Suçlamama Sanatı - Hilal Atik  (Görsel İletişim Tasarım - Öğrenci)

Kendini Suçlamama Sanatı - Hilal Atik (Görsel İletişim Tasarım - Öğrenci)

A+ A-

  Klasik bir sabaha uyandım.Filtre kahvesiz ve yulaf lapasız başladığım sabahımı ne yazık ki sabah koşumu yapmadan tamamladım.Günlerden pazartesi de değil ama yeni hayatımın ilk günü demek için mükemmel bir gün bugün.

  Kendini suçlamama sanatını öğreniyorum yavaş yavaş.Sanat denir mi denmez mi tartışılır ama beni iyi yönde geliştiren,saksıma su döken her şey kişisel anlamda sanat vasfı taşıyor gözümde.Malzemesi duygu ve düşünceler,yapılışı da bunları doğru harmanlamak aslında. Uygulaması basit olduğu kadar malzemeleri yerli yerinde kullanmak oldukça zor.

  Yaşamı yaşam yapan şeyin ben olduğunu farkettiğim andan sonra yokuşları çıkmakta zorlandım.Fazlasıyla bencil algılanabilecek bu farkındalığı biraz daha açmak istiyorum.Elimde olmayan ve benden bağımsız gerçekleşen her durumu sanki evladım gibi benimserim.Olağan akışta gerçekleşen olumsuz durumları hemen kendime uyarlarım.Bu böyle davrandı çünkü ben bunu yapmışımdır,öyle bakmışımdır,öyle hissettirmişimdir diye sürer gider senaryolarım.Hemen aralarından en mantıklı bulduğumu (!) seçerim , çözüm yoluna bakarım.Dakikalar içinde yapmadığım tek şey ezbere bildiğim bütün acil yardım numaralarını aramak olur.155,112,110…

  Yeni,yaratıcı ve daha gerçekçi çözüm yolum ise başıma gelen her olumsuz durumun benden kaynaklı olmadığını anlamaya çalışmak.Hayatımdaki insanların sorunlarının olabileceğini ve bana karşı yapılan her tavrın sorumlusunun ben olmadığımı algılamak,henüz daha tam olarak yapamasam da ,beni bir nebze olsun rahatlatacak.

  Yaptığım kuruntunun karşı tarafa zarar verdiğini düşündükçe sanki boğuluyormuşum gibi hissediyorum.Düşünmemem gereken şeyleri düşünüyorum ve bundan kurtulmam gerektiğini biliyorum.Kısır döngüye girdim şu aralar,edinmeye çalıştığım yeni alışkanlığımın işe yaramasını umuyorum.

  Yazının başında şikayetlenme gibi bir amacım yoktu aslında,sadece içinde bulunduğum durumu günlüğüme yazarcasına anlatmak istemiştim.Kendini suçlamama sanatına ters düşen bu cümleleyle yazıyı sonlandırıyorum. Can çıkmadan huy çıkması dileğimle…

 

 


Kaynakça

unsplash.com

01-01-2023
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir