COVID-19 Etkisi  'Özge Kahveci'

COVID-19 Etkisi 'Özge Kahveci'

A+ A-

Tarihte çeşitli salgınların olduğu bilinmektedir. Bunun sonucunda milyonlarca insan hayatını kaybetti. Jüstinyer Vebası, Kara Veba,İspanyol Gribi  gibi salgınlar büyük bir kitleyi etkilemiştir. Günümüzde tüm dünyayı etkileyen Covid 19 salgınıyla karşı karşıyayız.

Bir yerden bir yere ulaşım kolay olduğu için bir bölgede ortaya çıkan virüs kısa sürede yayılıyor ve büyük bir kitleyi etkiliyor. Ülkemizde salgının görülmesinden itibaren birden fazla önlem alındı. Alınan önlemlerin sonucunda bir kısım dikkate alıp önlemlere uymaya çalıştı. Bir kısım ciddeyete almayıp hayatına devam etti. Bir kısmı da telaşa kapılınca kaygı seviyesi yükseldi.  Birden fazla bakış açısı ve savunma mekanizmasıyla bu süreci atlatmaya çalışıyoruz.

Olumlu olumsuz her durumda mizah yapabilen bir ülkeyiz.  Bu krizi de dilimize dolayıp bir yandan şarkılar bir yandan türküler söyleyerek pozitif bir enerji oluşturuldu. Konserler verilerek herkesin duygularına ulaşılmaya çalışıldı.Karikatürler çizilerek ortak bir düşünce paylaşıldı. Aslında mesafeler uzakta olsa internet aracılığıyla insanlar daha da çok yakınlaştı ve daha çok şey paylaştı. Teknolojinin önemi bir kez daha anlaşıldı. Yüzyüze görüşemiyoruz madem görüntülü görüşelim denildi. Online görüşmeler yapılarak iletişim sağlandı. Uzaklaşıldıkça o kadar da yakınlaşıldı. Aynı duygular ve düşünceler paylaşılarak bir şekilde destek olundu. Herkesin problemleri birbirinden farklı iken bu süreçte ortak oldu.

                                                             
Bugünlerde biz de doğa da yenileniyoruz ve değişiyoruz. Temizliğin önemi bir kez daha anlaşıldı. Evimizi temizlediğimiz kadar doğayı da kirletmemeye dikkat etmeliyiz. Evlerimizde kaldığımız günlerde dışarıdaki canlılarda özgür kaldılar. Yabani hayvanların şehre indiği görüldü. Yunuslar kıyıya kadar yanaştı. Havada kuş sesleri daha çok belirgin duyuldu. Hava kirliliği azaldı.  Gürültülü kargaşalı bir ortamdan kısa sürede olsa uzaklaşıldı. Dışardan bakıldığında güzel bir tablo gözükse de  evdeki durumlar inişli çıkışlıydı. Alışkanlıkları değiştirmek çok zordur. Sancılı bir şekilde geçer. Rahatlıkla dışarı çıkıldığı bir zamandan bir anda karantinaya geçmek kolay değil. Başkalarına zarar vermemek adına evde durmak sorumluluk gerektirir.  Evde kalındığı süreçlerde de farklı uğraşlar edinildi. Yemekler öğrenildi. Ekmekler yapıldı. Köşeye konulan kitaplar okundu. Fırsatım olursa izlerim denilen film ve diziler izlendi. Kısacası zaman kendine ait.

Son günlerde salgın kontrol altına alınsa da salgının devam ettiği biliniyor. İlerde  diğer salgınlar gibi ismi unutulsa da yaşanılanlar hatırlanacaktır.Sağlığın kıymetinin bir kez daha anlaşıldığı bu süreçte önlemleri dikkate almaya devam edelim. Sağlıklı günler dilerim.

                                                                                                                                                                   

                                                                                       Psikolog Özge KAHVECİ


Kaynakça

Fotoğraf-Karikatür https://www.ntv.com.tr/teknoloji/corona-virus-covid-19-insan-yapimi-mi-bilim-insanlarindan-arastirma,oF2ZqAuAekGdsp2G6qh-z

https://tr.sputniknews.com/karikatur/202003271041700421-sevdikleriniz-icin-evde-kalin/

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/foto-galeri-p5.htm

06-05-2020
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir