Batıl Olanın Bizi Ayakta Tuttuğu Dünya - Zehra Erdin (Gazeteci)

Batıl Olanın Bizi Ayakta Tuttuğu Dünya - Zehra Erdin (Gazeteci)

A+ A-

Fark etmeden de olsa inandığın şeyler var değil mi? Cam kırıldığında nazarın çıktığına, düğme ilikleyenin önünde durmanın kısmetini kapatacağına gibi binlerce inanç sayabiliriz. Bazıları hiçbir batıl inancının olmadığını söyler. Ancak bu topraklarda doğup bu toplumla büyüyen herkesin aslında fark etmese de bir inancı vardır. Bu topraklarda insanlar inandığı şeye tutunarak yaşar. Oğlunu kaybeden bir teyze başka bir dünyada ona kavuşacağı inancıyla teselli bulur, tüm işleri ters giden bir adam en karanlık ve zor zamanların ardından güneş doğar mottosu sayesinde savaşmaya devam eder. ‘’Batıl inanç’’ kelimesi boş uğraş ve düşünceler olarak bilinir. Zaten kelime anlamı da gerçeğe uymayandır.

Peki bizi yalnızca gerçekler mi kurtarır? Batıl inanç dediğimiz şey yalnızca nazardan korunmak için takılan bir boncuk mudur? Hayat elimizde olan ya da olmayan sebeplerle bazen karanlık bir ormana dönüşebilir. Böyle anlarda para, bilim, şöhret işe yaramaz hale gelebilir. O karanlık ormanda ışık yakmamıza yardımcı olan inançlarımızdır. Düşünelim, sevdiğimiz birini yolcu ederken aslında arkasından dökülen suyun ona bir faydası olmadığını biliriz. Akılla açıklanmayan bu olayda onu korumasını istediğimiz şey inancımızdır. İçimizden bir parça sağ salim gidip gelmesini diler. O su dile getiremediğimiz duygunun temsilidir. Aksıran annemize ‘’çok yaşa’’ deriz. İki kelimenin insanın ömrünü uzatmayacağını elbette biliriz. Ama küçüklüğümüzden beri aksıran birinin kalbinin durup ruhunun çıktığını biliriz. Çok yaşa derken aslında ruhun yerine sağlıkla geri gelsin deriz. Evin içinde gördüğümüz bir örümceğe zarar vermeyiz. Örümceğin bedduası tutar, huzurumuz kalmaz deriz. Yıldız kayarken en imkansız dileğimizi tutarı. Çünkü bu inancın onu gerçekleştireceğine inanırız.

Batıl olsun olmasın inanç insanı ayakta tutar. Hayat yolunu yürüyüp, sıkıntıların dağını aşarken insanı güçlü tutan inandıklarıdır. Ve bir insana söylenecek en güzel iltifat ‘’ Sana inanıyorum.’’ demektir.  


Kaynakça

https://unsplash.com/photos/NwAJy3K2OgE

12-02-2020
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir