Planet    'Funda Canaslan'

Planet 'Funda Canaslan'

A+ A-

Herkese Merhaba :)

 

Bu hafta sizlere kısaca gezegenlerden bahsedeceğim..
Güneş:  Genel anlamda hayat, canlılık veren, sistemin başrolünü üstlenen gezegendir. Zodyakta ise Kimlik, ego, baba figürünü temsil eder.

Genellikle ''Burcun nedir ?''  sorusuna  Güneş burcumuzla cevap veririz, farkında olmadan. Güneş  kimliğimiz hakkında ipuçları verir. Bazılarımızın  ‘’ Ben X burcuyum ama özelliklerini taşımıyorum’’  çelişkisiyle karşılaştığı da oluyordur. Burada Güneş burcundan sonra Yükselen ve Ay burcuna bakılması gerektiğinin önemini de vurgulamak istiyorum.

Venüs:  Sanat, Aşk, Güzellik, Uyum, Estetik  konularını temsil eder. Daha önce ‘’ Afrodit’’ ismini duymuşsunuzdur. Mitolojide  Aşk  ve  Güzellik Tanrıçası olarak geçer. Aslında  Mitolojide bahsi geçen Venüstür.

Mars: Harekete geçiş noktalarımız, savaş, mücadele, güç, rekabet  gibi konuları temsil eder.

Merkür: İletişim ile ilgili bütün konuları temsil eder.. ‘’ Merkür retrosu’’  kulağa çok tanıdık geliyor değil mi ?  Elektronik aletlerimizin bozulmaya başladığı, karşı tarafla iletişimimizin koptuğu dönemler yaşarız, ara sıra ‘’ Hay Allah bu aralar bir gariplik mi var ? ‘’ diyerek yakınırız.. Bu olaylar silsilesinin cevabı Merkürdedir. :) ''Merkür retrosunda küsen insanlar  tekrar  barışır’’  derler.  Bu konunun üzerine şarkılar, şiirler bile yazılmış..

‘’ Bir Merkür Retrosu,

   Aldı götürdü beni senden, aniden

   Beni duyuyor musun?

   O gün hiç farkım yoktu caniden .. ‘’ 

Ay: Hepimizin bildiği üzere dünya’nın meşhur uydusu, kimi zaman  ay dedemiz, kimi zaman  dolunayımız,  gel gitlere sebep olanımız.. :) Ay, Zodyakta ruhu, anne ile ilgili konuları temsil eder.  Güneş kadar büyük bir önem teşkil eder.  ‘’Ruhuna kulak ver, ruhunun seni götürmek istediği yer, doğru yerdir..’’ der.

Jüpiter: Zodyağın pozitif gezegenidir. :)  Şans, bereket, bolluk gibi konuları temsil eder.  Bulunduğu evi genişletir,hareketlendirir, rahatlatır. 

Satürn: Zodyağın acımasız öğretmenidir. Sınava sokar, sınar, bunaltır ama sınavını geçerseniz hediyesini de vermeyi esirgemez. Saturn sınavlarının Türkçe karşılığı ‘’ Tecrübedir’’  Yaşadığınız hayattan ders çıkardığınız dönemler olacaktır.  Çıkarmadıysanız tekrar sizi sınayacaktır..

‘’ Artık eskisi gibi değilim ‘’ cümlesini kurmaya başladıysanız muhtemelen Saturn sınavlarını  vermişsiniz demektir.

Saturn, her ne kadar acımasız da olsa bizi bu hayatta ulaşmak istediğimiz noktaya  itendir. Saturn, doğru yolu gösterendir..

Uranus: Yenilikçiliği, özgürlüğü,geleneksellik dışılığı, toplum kurallarının aykırı tarafını temsil  eder. Uranus,bulunduğu eve aniden etki eder. Her şeyi anidir ve şok edicidir.

Neptün: Hayal dünyası, rüyalar, yaratıcılık gibi konuları temsil eder. Neptun, bulunduğu evi  olduğundan farklı yansıtabilir, etkisinin ne yönde olduğu konusunda yanıltıcı olabilir.

Pluto: Her ne kadar Yıkım gezegeni olarak adlandırsalar da Pluto, ‘’ Anka kuşu ‘’ demektir. Yıkım etkisi yaratsa bile, değişimi ve dönüşümü yıkım etkisi kadar güçlüdür. Gezegenlikten çıkarsalar dahi Saturn kadar Pluto'nun da incelenmesi gerekmektedir. Saturn Yol gösterir, Pluto ise değişim dönüşüm getirir. 

 

Haftaya görüşmek dileğiyle.. 

 

06-06-2018
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir