Yogaya Başlamak İçin 5 Neden 'Gizem Parıltı'

Yogaya Başlamak İçin 5 Neden 'Gizem Parıltı'

A+ A-

Hepinize Namaste! Gizem Parıltı. İLEF mezunuyum. Mezuniyetten sonra Felsefe Bölümü okumaya başladım. Beni tamamlayan en önemli iki eylem yoga ve yolculuk. Yaşam ve felsefe konularıyla burada olacağım.

     “Yoga” denilince herkesin kafasında doğru ya da yanlış çeşitli görüntüler oluşuyor. Yoga kimi insanlar için merak uyandırırken kimileri için parmakları birleştirip “Ommmm!” demekten ibaret. Dolayısıyla yoga, anlam bakımından diğer sporlardan daha fazla önyargıyla karşılaşan, manipülasyona açık bir spor diyebiiriz. Çoğu insan yogaya başlamak için kendilerine geçerli sebepler arar. Siz de içinizdeki potansiyeli fark edip yogaya başlıyorsanız doğru yerdesiniz. İşte karşınızda yogaya bir an önce başlamak için beş neden!

 

1- SAĞLIĞINIZ İÇİN YOGA 

    Yoga ilk olarak duruşunuzu düzeltip doğru nefes almanızı sağlar. Dik bir duruşta, omurganız uzunken nefesiniz de rahatlar ve sağlıklı bir şekilde nefes almaya başlarsınız. Burada en önemli nokta zorlandığınız zaman nefesinizi tutmamaktır. Nefesiniz aktıkça siz de rahatlayacaksınız. 

    Yogayı düzenli bir şekilde yaptığınızda ağrılarınız azalmaya başlar. (Yoga öncesi başınıza lavanta yağı ya da nane yağı ile masaj yaparsanız doğru nefesin de yardımıyla baş ağrınız varsa hafifler.) Aynı zamanda yoga pratiğinizi sürdürdükçe vücudunuzun esneklik kazandığını fark edeceksiniz. Çünkü tüm kaslarınız (evet, gerçek anlamda tüm kaslarınız) çalışır ve çalıştıkça rahatlar, esner.  Dolayısıyla sağlıklı bir bedene kavuşursunuz.

 

2- RUH SAĞLIĞINIZIN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ

   Yoga, en iyi terapi yöntemlerinden biridir. Pratiğinizi tamamladıktan sonra başardığınızı hissetmek, hareketlerinizin nefesle birlikte akması, vücudunuzun zamanla kazanacağı esnekliğin bir getirisi olarak tüm hareketleri kolaylıkla yapmanız sizi güçlü ve pozitif kılar. Zamanla olaylarla psikolojik anlamda daha iyi mücadele edersiniz. 

 

3- DENGENİZİ SAĞLAYIN VE KORUYUN

      Yogada çoğu hareketi yapmanızı güçlü karın ve bacak kaslarına borçlu olursunuz. Hareketler arasındaki geçişler iyi bir denge gerektirir. Bunların yanında odaklanmanız da denge kurabilmeniz için size yardımcı olur. Özellikle nefes akışlarıyla bir duruştan diğerine geçilen vinyasada hem denge kazanmaya başlar hem de dengenizi korumayı öğrenirsiniz.

 

4- ZİHNİNİZİ TAZELEYİN

     Yoga her ne kadar basitçe yapılan hareketler bütünü gibi algılansa da aslında oldukça efor sarf etmenizi gerektiren duruşlardan oluşur ve bu da çaba göstermenizi gerektirir. Sonuçta zorlu bir pratiği başarmış oluyorsunuz. Ayrıca odaklanırken de zihniniz olumsuz düşüncelerden arınıyor, yalnızca pratiğinize odaklanıyorsunuz. Siz odaklandıkça ve hareketler sonucu vücudunuzda çeşitli hormonlar harekete geçtikçe zihniniz de rahatlıyor.

 

5- FARKINDALIK KAZANIN

      Çakralarınızın açılmasını sağlayan yoga ve meditasyon, esen rüzgarın neden estiğini, yağmur sonrası toprağın nasıl güzel koktuğunu, bir kuşun kanat çırpışını; kısacası etrafınızda gelişen durumların neden ve nasıl olduğunu size düşündürür ve zihniniz iyi ve güzel olana odaklanır. Başarı duygusunu ve rahatlamayı yaşayınca çevrenize daha farklı bakarsınız, bakmakla kalmaz aynı zamanda görür ve gözlemlersiniz. Kendinize, doğaya, hayvanlara, yaşam döngüsüne saygı duyar ve de hep daha iyisi, daha güzeli için çaba harcarsınız.

  

Buraya kadar okuduğunuza göre zaten farkında olduğunuz potansiyelinizi açığa çıkarmanın tam zamanı. İçinizdeki güçlü insanı keşfetmek için hazırsınız. Siz sadece kendinize inanın. Mükemmel olmaya çalışmayın. Mükemmel başlamazsınız. Başlayıp sürdürdükçe mükemmel olursunuz.

 

NAMASTE!

 

06-07-2018
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir