Yolculuk - Cansu Eser (Psikolog)

Yolculuk - Cansu Eser (Psikolog)

A+ A-

   Hayatlarımızın kontrolünün elimizde olmaması bizde endişeye yol açıyor. Kontrolün elimizden çıktığı zamanlar ölümle, kayıpla yüz yüze geldiğimizde çok özel olduğumuz yanılsamasının yalnızca bir yanılsama olduğunu acı bir şekilde fark ediyoruz. Bize hükmünün geçmeyeceğini düşündüğümüz ölümün aslında bize çok yakın olduğunu, ölümün bize hükmünün geçmeyeceği düşüncesinin trajik bir iyimserlikten başka bir şey olmadığını görüyoruz. Kim olduğumuzun, nelere sahip olduğumuzun, aldığımız ünvanların, bıraktığımız eserlerin, sahip olduklarımızın ölüm karşısındaki çaresizliğini görüyoruz. Ölüm karşısına aldığı herkesi, her şeyi eşit kılıyor. Hiçbir şeye mutlak anlamda sahip olmadığımızı görüyoruz

   Ölüm her ne kadar pek çoğumuz için içimizi ürperten bir durum olsa da elimizde kıymetini bilmemiz gereken bir hayat olduğunu bize yine en iyi o anlatıyor. Çünkü ölüm tek gidişlik bir bilet.  Son nefes hayata karıştığında yolculuk bitiyor.

   Ölüm korkusunu son zamanlarda bize en çok hissettiren durumlardan biri son dönemlerde hiç şüphesiz pandemi oldu. Pandemi bize gözün görmediği bir virüsün hayatımızı ne denli alt üst edebileceğini, hayatın kontrol edilmezliğini ve ölümün yakınlığını çok acı bir biçimde gösterdi.  Bununla birlikte sevdiklerimize doyasıya sarılmanın, kalabalık sokaklarda yürümenin, sevdiklerimizle restoranda akşam yemeği yemenin, konsere gitmenin, dans etmenin, biri hastalandığında yanında olmanın, çorbasını vermenin, komşuya kahve içmeye gitmenin, doğum günü kutlamanın, yeni biriyle tanışmanın, sinemada film izlemenin ne büyük lüks olduğunu öğrendik. En önemlisi aldığımız her nefesin aslında bizler için ne kadar kıymetli olduğunu gördük.

  Bununla birlikte, hayatın kontrolümüzün dışında olmasından, şeylerin belirsizliğinden, hayatımızdakilerin gelip geçiciliğinden öğrenecek çok şeyimiz var oysa. Hayatı bunlarla takdir ederiz. Hayatın anlamını kavrayabilmek adına bunların üzerinde düşünebilmeliyiz. Hayatın bir geçit töreni olduğunu bilmeli ve hayat bir geçit töreniyse bu da geçer diyebilmeliyiz. İki kapılı bir handa gündüz gece giden yolcular olarak dünyaya gitmeye geldik. Ancak, burada olduğumuz müddetçe hayatın müziğini dinleyebiliriz.

 


Kaynakça

Kaynakça

https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/duvarda-iskeletin-grafiti-gecmis-yuruyen-adam-5966510/

12-05-2021
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir