Neden ''Nasılsın'' Diyorsun ? - Zehra Erdin (Gazeteci)

Neden ''Nasılsın'' Diyorsun ? - Zehra Erdin (Gazeteci)

A+ A-

Yolda yürüyorsun. Bir tanıdık denk geliyor. Nasılsın diyorsun. Telefon çalıyor, açıyorsun. Karşıdan birisi nasılsın diye soruyor. Otobüsün içinden seni yolcu edenlere el sallıyorsun. Hareket vakti geliyor, yüzün düşüyor. Yan koltukta oturan soruyor: Nasılsınız? Oturmuş bir bankta yalnız başına ağlıyorsun. Bir yabancı yaklaşıyor. Merak eden ama aynı zamanda çekingen gözlerle nasılsın diye soruyor. Kaldırıyorsun kafanı, iyiyim diyorsun. Aslında hepsine ve herkese iyiyim diyorsun.

Yeni bir dil öğrenmeye başlıyorsun. İlk öğrettikleri diyalog nasılsın sorusu ve cevabı oluyor. Hiç şaşmıyor. Cevap her dilde ‘’İyiyim, teşekkürler.’’ oluyor. Ne Fransızı ne Hintlisi bir kere olsun aksini öğretmiyor. Şu koca dünyada bir kişi de nasılsın sorusunu ciddiye almıyor. Herkes, her daim iyiyim diyor.

Dünyada yokluğun, savaşın, sefaletin, açlığın, acının, ölümün, vedaların, zorbalığın, şiddetin ardı arkası kesilmiyor. Bunca yaşananlara rağmen neden kimse kötüyüm demiyor? Dostumuza, eşimize, patronumuza, kardeşimize, çalışanımıza her gün defalarca nasılsın diye soruyoruz. Alacağımız cevaptan emin olarak mı soruyoruz? Gerçekten sorduğumuz kişinin nasıl olduğunu merak ediyor muyuz? Bu düzene öyle alıştık ki. Kötüyüm demekten, dediğimiz anda açıklama yapmaktan, açıklamamızın anlaşılmamasından korkuyoruz. Ayıp geliyor. Kötüyüm, mutsuzum, açım, aşığım, yorgunum, hastayım, çaresizim, işsizim demek ayıp geliyor. Derdimizi beğendirememekten korkuyoruz. Doğru ya, toplumda her acı kabul görmüyor. Acılar bir pistte adeta yarışıyor.

‘’Aaa buna mı üzülüyorsun?’’

‘’ Biraz utan, insanlar neler çekiyor.’’

‘’ E sen de her şeye ağlıyorsun.’’…

Acımız beğenilmeyecek diye içimize atıyoruz. Gecesinden sabahına gözyaşı döküyoruz. Sabah kalkıp ilk gördüğümüz insana gülümseyerek ‘’İyiyim.’’ diyoruz. Ne olur bir kişi de kötüyüm diye cevap verirse. Yardım etmekten mi korkuyoruz? Dinlemekten mi sıkılırız? Eskilerin tabiriyle, taş atarız da kolumuz mu yorulur? Kötüyüm cevabı iyiyim demekten daha mı çok zaman alır?

Biraz olsun durup düşünelim. Neden ‘’Nasılsın?’’ diyoruz?

‘’Nefret ettiğim bir şey varsa, o da insanların kendinizi berbat hissettiğinizi bildikleri halde neşeyle hatırınızı sorup; ‘’İyiyim’’ demenizi beklemeleridir.’’

-         Sırça Fanus  / SLYVIA PLATH


Kaynakça

GÖRSEL : https://unsplash.com/photos/EymQLnU_zio

11-05-2020
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir