Muhtemelen İzlemediğiniz 5 Film    'Seda Aşkın'

Muhtemelen İzlemediğiniz 5 Film 'Seda Aşkın'

A+ A-

Herkese merhaba

Hadi film izleyelim. Daha önce izlemiş olduğum, beğendiğim, bazı sitelerdeki izlenilecek film listelerinde pek göremediğimiz 5 filmi sizinle paylaşmak istedim. Ben izledim ama inanın bu filmler tekrar tekrar izlenilebilecek filmler ki birkaçını birden fazla izlemişliğim var. Bir konuda sizi uyarmak isterim. Bu listedeki filmler size mutluluk vermeyebilir. Sizi daha çok düşünmeye itecek ve dikkat gerektirecek filmler. O zaman geri sayım başlasın.

5-SNOWPİERCER (Kar Küreyici ) -2013


Küresel ısınmayı engellemek için yapılan deney sonrasında dünya buzullaşır. Kalan az sayıda insan enerjisi sonlanmayan bir trenin içinde hayat mücadelesi verirler. Tren hiyerarşik bir yapıya sahiptir. En ön vagonda treninin mücidi yaşar, ondan sonra gelen vagonlarda sınıfsal yapıya göre devam etmektedir. En son vagondaki grup gerçekten zor şartlar altında yaşar. İsyan kaçınılmazdır.

 Aslında film günümüz dünyasının sınıfsal ayrımlarını trendeki sistemle eleştirir. Ben de okul dönemimde sosyolojik filmleri araştırırken bu film karşıma çıkmıştı ve konusu dikkatimi çekmişti. Konu sizinde ilginizi çekerse iki saatinizi ayırmaya değecek bir film.

 

4- DELİCATESSEN (Şarküteri )-1991

Savaş sonrası yemeğin çok değerli olduğu bir dönemde Fransa’da bir apartmanda gerçekleşen olayları konu alır. Apartmanın alt katında bir kasap bulunur. Yiyecek çok az şey olduğu için insan eti o dönemde makbuldür. Buraya gelen eski bir sirk soytarısı apartmandakilerin gözetimi altındadır. Kasabın kızı apartmana yeni gelen yabancıya âşık olur ve apartmandakilerden adamı korumaya çalışır.

Film bazı şartların insanları kötülük yapmaya ittiğini aslında insanların özünde kötü olmadığı mesajını verir. Sahneleri, oyunculukları ve filmin kendine özgü havasıyla eşine az rastlanır kalitede bir film olduğunu izleyince fark edeceksiniz.

 

3-VILLAGE OF THE DAMNED( Lanetliler Kasabası )-1995Midwich kasabasında bir gün değişik bir olay meydana gelir. Kasabadakiler birden uyuyakalır ve sonrasında da aniden uyanırlar. Olaydan sonra kasabadaki bütün kadınların hamile olduğu anlaşılır. Bu hamilelik normalden çok kısa sürer. Doğan bebeklerin hepsi birbirine benzemektedir. Çocuklar çok çabuk bir şekilde büyürler. Tuhaf bakışlara sahip bu çocukların gizemi araştırılmaktadır.

Ben bu filmi Stephen King’in Maça Kızı romanında görmüştüm ve daha kitabı bitirmeden filmi izleme ihtiyacı hissettim. Lanetliler kasabası, John Wyndham’ın The Midwich Cuckoos kitabından uyarlama 1960 yapımı bir filmdir. 1960 yapımı olanı izlemedim ama görüntü kalitesi pekiyi değil onu söyleyebilirim. 95 yapımı olan versiyonunu ben sevdim. Umarım sizde izlerken keyif alırsınız.

 

2- SWEENEY TODD: FLEET SOKAĞI’NIN ŞEYTAN BERBERİ – 2008

 

Sweeney Todd İngiltere’de berberlik yaparak yaşamını sürdüren karısını çok seven mutlu bir adamdır. Kasabanın önde gelenlerinden biri karısına âşık olur ve yersiz bir suçlamayla hapse atılır ardından sürgüne gönderilir. Bir gün Fleet Sokağı’na dönüp intikam almak için yemin eder. Döndüğünde kendiside, Fleet Sokağı’da çok değişmiştir. Şuçluyu bulana kadar çok acımasız şeyler yapar.

Filmde en çok dikkatimi çeken şey bir müzikal olmasıydı. Daha sonra araştırdım ve 1936 yılında oynanan bir Brodway müzikalinin uyarlaması olduğunu gördüm. Tim Burton’ un dokunuşları, Jonny Depp ve Helena Bonham Carter’in oyunculuğuyla gerçekten izlemeye değer bir film. 

 

1-CLOCKWORK ORANGE ( Otomatik Portakal )-1971

 

Suçun arttığı, gençlerden oluşan çetelerin olduğu, suçluların elini kolunu sallayıp sokaklarda gezdiği, cezaevindekilerin sayısının giderek arttığı yozlaşmış bir toplumda gerçekleşen olayları ele alır. Suç oranının azalması için hükümet tarafından bir rehabilitasyon yöntemi bulunur. Buna göre suçluya bir kimyasal verilerek şiddet içerikli görüntüler izletilir. Böylece “ahlaksız ve yasa dışı” eylemler katlanılamayacak bir rahatsızlığa neden olacak ve suçlu birey topluma yeniden kazandırılmış olacak. Toplumsal ahlak dışı davranışlarda bulunamayacak. Bir çetenin lideri olan Alex de birtakım olaylar sonrası cezaevine girer ve buradan çıkmak için deney yapılmasını kabul eder. Film bize “Güvenli bir toplumda yaşamak için kişi kendinden ne kadar ödün vermelidir?” , “Devletin suçun tepkiselliğini yok etme hakkı var mıdır?” gibi soruları yöneltir.

Film Anthony Burgess’in aynı adlı romanından uyarlamadır. Kitabı okumadıysanız öncelikle kitabı okumanızı tavsiye ederim. Filme gelince izlerken aynı anda düşünüp, sorgulamanız, dikkat etmeniz gerekecek. Kendinizi, çevrenizi, yaşadığınız toplumu ve dünyayı. Açıkçası biraz sert bir film. Bazı sahneleri izlerken sizi rahatsız edebilir. Zaten Kubrick filmlerini izlediyseniz bu tarz filmlerin insanı zorlayıcı bir tarafı olduğunu bilirsiniz. Eğer bu tarz düşündürücü ve mesajı kuvvetli filmler seviyorsanız favorileriniz arasına girecek muhteşem bir film.

 

Umarım ilginizi çeken filmler olur. Eğer sizinde mutlaka izlenmesi gerek dediğiniz filmleriniz varsa bana mail adresimden ulaşabiliriniz. İyi seyirler  :) 

 


Kaynakça

https://www.google.com.tr/imghp?hl=tr

https://www.sinemalar.com/

30-01-2019
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir