Aile Danışmanı mı? Avukat mı? - Elif Gökçe Karademir (Sosyolog / Aile Danışmanı)

Aile Danışmanı mı? Avukat mı? - Elif Gökçe Karademir (Sosyolog / Aile Danışmanı)

A+ A-

Bilinmesinde fayda var diye düşünüyorum.

Aile danışmanına gitmeli miyiz? Veya ne zaman gitmeliyiz?

Yoksa gerçekten bu ilişki bitti mi?

Avukata mı gitmeliyiz?

Bu soruları zaman zaman tüm çiftler kendilerine sormuştur diye düşünüyorum. İçinden çıkamadığımız durumlarda, ne yapacağımızı bilemediğimiz zamanlarda…

Ben şimdi ne yapacağım?

Sorular çoğaldıkça ve içinden çıkılmaz bir hal aldıkça aklımıza gelen seçenekleri uygulamaya başlarız.

Önce ne yakın gördüğümüz bir dostumuzla paylaşırız durumumuzu. Sorularımızı ona sorar cevaplar bekleriz bizi çözüme ulaştıracak.

Çoğu zaman yeterli gelmez duyduklarımız. Bunun nedeni sizi anlamadığından değil, sizin tarafınızdan baktığı ve objektif değerlendirme yapamadığı içindir.

Sonra aileden birilerine anlatmak isteriz ki bu çoğu zaman tedirginlik yaratır. Ya yanlış anlarlarsa? Ya ben sonrasında barışırsam ve onlar cephe alırsa soruları gelir aklımıza ve aile seçeneğini eler insan elinde olmadan.

Peki ya avukat? Sanki hiç çözüm yolu kalmamış gibi hissedersiniz.Bir an korku dolar yüreğinize. Çaresiz miyim? 

Bir yandan da ‘kurtarmak istiyorum ilişkimi’ diyordur yüreğiniz.

Çocuklarınız vardır belki de. O yüzden kurtarmak isterseniz ailenizi.

Peki ya çocuklar iletişimin yanlış olduğu veya olmadığı bir evde büyümeli mi?

İşte bu zamanlarda bir seçenek, farklı bir pencere aradığımızda aile danışmanları devreye girebilir. Arayışa bu aşamada başlayabilirsiniz.

Sizi tarafsız dinleyecek, size öğütler vermek yerine sizin için yeni pencereler açacak, kendi isteklerinizi keşfetmeniz için size el uzatacak bir uzman.

İletişim odaklı olan ilişkilerinizde size doğru iletişim ile neler yapabileceğiniz konusunda yardımcı olmak için aile danışmanları olarak bizler yanınızda oluruz.

Amacımız size komutlar vermek, onu yap, bunu yapma demek değildir. İsteriz ki çıktığınız o yolda sizlerin yanında olup ışıkların yandığını sizlere de göstermek. Biz sizleri dinleyip çözüm yollarını sizlere göstermeye çalışmaktır.

Aile danışmanları yargılamaz, suçlayıcı konuşmaz. Aksine bizler iyi birer dinleyici ve yol arkadaşı olmak için çaba harcarız.

Sizler aslında ne yapacağınızı bilirsiniz. Biz sadece sizlere doğru soruları sordurarak cevapları da sizin bulmanızı sağlamaya çalışırız.

Hangi yolda olursak olalım mutlaka çözüm yolları vardır.

Bu çözümler hep beraberliklerin devamı demek değildir elbette. Bazen de çözüm yolu ve mutluluğa giden o yolda ayrılıklar var olacaktır. Ama emin olun ki siz hangi yolu seçerseniz seçin kendine güvenen, ne istediğini bilen ve mutluluk odaklı, doğru iletişimi kuran bir birey olarak devam edeceksiniz.

‘İletişim güçtür. İletişimi etkin kullanabilenler, kendilerinin dünya deneyimlerini ve dünyanın onlar üzerindeki deneyimlerini değiştirebilirler.’

 

 

28-06-2022
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir