Samimiyetini Kaybetmeyen İstanbul Köyü  'Zeynep Yıldırım'

Samimiyetini Kaybetmeyen İstanbul Köyü 'Zeynep Yıldırım'

A+ A-

Büyükşehir yaşamı imkan ve nimetler konusunda hayatlarımıza farklı alternatifler sunuyor. Bu alternatiflere ulaşırken yolumuz kalabalıklardan hatta kaostan geçiyor maalesef. Bu nedenle insanların kısa süreli de olsa kalabalıklardan huzura kaçış planlarını sıklıkla dinler olduk. 


                                                      

Kalabalıktan yorulduğum ve  huzurlu, sakin mekan arayışında olduğum bir günde Garipçe'ye düştü yolum. Sarıyer'e on kilometre uzaklıkta, Rumelikavağı ile Rumelifeneri arasında sakin bir balıkçı köyü. Genel geçim kaynağı balıkçılık ve bununla beraber hayvancılıkla da uğraşılıyor. Üçüncü köprü ile birlikte köye talep artmış. Öncesinde çok daha sakin ve boş olan köy şimdilerde İstanbul yorgunlarının kalabalıktan kaçış rotalarına eklenmiş durumda..Köye ilk vardığımızda meydanında kurulmuş olan küçük pazarı gezdik. Köy sakinlerinin hazırladığı reçel, turşu, bal gibi ev yapımı yiyecekler satılıyor burada. Doğal olana özlemle bu küçücük pazarda reçeller alıp sohbet ettik köy sakinleri ile. İnsanları güler yüzlü ve samimi. 

 


Pazarın başında renkli sevimli bir kahvaltı mekanı var. Asmaaltı restoran kahvaltı ve balık evi olarak hizmet veriyor. Girişindeki renkleriyle sıcak bir davet var mekana. Pazarın sonunda ise denize sıfır taze balık yiyebileceğiniz Qarip restoran var. Ana geçim kaynağı da balıkçılık olduğundan Garipçe taze balık ve diğer deniz mahsulleri yemek için önerilen lokasyonlardan. Qarip Restoranın karşı tarafında da çay eşliğinde manzarayı seyredebileceğiniz salaş çay bahçesi bulunuyor. Haftasonları yer bulamayacağınız yoğunlukta hizmet veren çay bahçesinin gözlemeleri de denemeye değer lezzette.

Alternatif olarak Cenevizlilerden kalan Garipçe Kalesi'ne çıkarak manzarayı yukarıdan seyredebilirsiniz. Kale oldukça bakımsız ama güzel manzara için çıkmaya değer. Garipçe dağ yolunu takip ederek İstanbul'da denize girilebilecek nadir yerlerden olan Büyükliman plajına ulaşılabilirsiniz. İstanbul'un Ölüdeniz'i olarak da anılan bu koyda herhangi bir tesis yok. Sadece deniz ve kumla baş başasınız.

Günü birlik geziler için ideal bu samimi köy kısa bir süreliğine kendimi Ege huzurunda hissettirdi. Doğasıyla adeta İstanbul'dan saklanmış bu köy haftasonu planlarına eklenmeyi fazlasıyla hak ediyor.

26-02-2018
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir