Bitki ve Meyve Yetiştirerek Keşfedecek Çok Şey Var - Cansu Gök (Sosyolog)

Bitki ve Meyve Yetiştirerek Keşfedecek Çok Şey Var - Cansu Gök (Sosyolog)

A+ A-

  Yetiştirmenin verdiği mutluluğu keşfedelim isterim, bitki ve meyve yetiştirmenin sağlığa doğrudan ve dolaylı olarak çok faydası var. Özellikle zaman içerisinde saksıya ekilen bir bitkinin büyüdüğünü ve yeni yapraklar çıkardığını görmek doğanın ritmini hissettirip insanın doğanın bir parçası olduğunu hatırlatıyor.

  Yakın bir zamanda çilek ektim ve onu güzel güneş gören bir camın önüne yerleştirdim, değişik bir zamanlamaya denk geldi ve bütün hafta boyunca yağmura şahit olup biraz da yağmur suyuna maruz kaldı. Hoşuna gideceğini düşünüyordum çünkü yağmur sonrası güneşe bayılır gibi yapraklarını o yana çeviriyordu. Toprağını çok sevdiğini hissettim, her hafta sulamaya devam ettim çiçekleri gayet sağlıklı görünüyordu önce sarı bebek çileklerini verdi ve günden güne büyüyerek kıpkırmızı çileklere dönüştüler. Bir saksıda yetiştirilen canlının verdiği haz bu kadar etkiliyken bahçelerimin olduğu düşüncesi beni bambaşka diyarlara götürüyor.

  Bitki ve meyve yetiştirmenin faydalarından bahsetmek istiyorum. Toprağa dokunmak huzur ve dinginlik sağlar. Doğa ile bağlantı kurmak için bitki ve meyve yetiştirmek, toprağa dokunmak gerek bu insana doğanın bir parçası olduğunu hatırlatır. Psikolojik açıdan da doğal bir rahatlama sağlar ve stresi azaltır. Bir diğer sebep olarak doğal görünümden hoşlanıyorsak renkli çiçekler, olgunlaşan meyveler, yeşil yapraklar estetik açıdan kendine has bir güzellik sunuyor. Bitki ve meyvelerin bulunduğu ortamı iyileştirme özelliği vardır yani görsel bir şölen yaratırlar. Estetik zevkler açısından önemlidir. Daha sonra ektiğim ve meyve veren çileğin tadından yola çıkarak kendi yetiştirdiğiniz meyvelerin tadını çıkarmak size bambaşka bir lezzet deneyimi sunar. Marketten aldığınızdan tamamen farklı bir aroma bulacağınızdan eminim. Organik ve dolayısıyla sağlıklı beslenmenin çok zor olduğu bu dönemde kendi küçük sebze ve meyvelerimizi yetiştirirsek en azından bu doğallık mücadelesinin bir parçası olabiliriz.

  Bitki ve meyve yetiştirmek sürekli bir keşfetme ve öğrenme sürecidir. Bitki yetiştirirken büyüme süreçleri ile ilgili olsun bakımları ile ilgili olsun birçok yeni bilgi ile karşılaşıyorum. Örneğin Monstera bitkisinin (Delikli İnci Sütü olarak da bilinir) yapraklarının yapısı deliklidir, doğal yaşam alanı tropikal yağmur ormanlarıdır ve bu deliklerin rüzgar geçirgenliğini sağlaması, bitkinin ışık miktarı ve su buharını daha iyi kontrol edebilme adaptasyonu sonucu oluştuğu düşünülmektedir. Yeni bilgiler bana yeni bir beceri kazandığımı hissettiriyor. Sorumlu olduğu bitkiye bakan kişi bitkinin günlük veya haftalık bakımını yaptığında, hastalandığında onu yeni yöntemlerle iyileştirdiğinde duygusal iyilik halinde hissedip kendisiyle gurur bile duyulabiliyor. Kısacası, bitkilerle iletişim halinde olmak içsel bir denge sağlar.

  Sonuç olarak, doğaya dahil olmak estetik zevklerimizi güçlendirirken kişisel tatmini, öğrenmeyi ve keşfetmeyi de beraberinde getiriyor. Bitkilerle uğraşırken anlamlı ve keyifli zaman geçirebilirsiniz. Eğer henüz denemediyseniz, size ilgi duyduğunuz bir meyve veya bitkiyle başlamanızı öneririm. Onu yetiştirip gerekirse tüketip ne demek istediğimi anlayacağınızı umuyorum. Zaten bitki yetiştirmeyi seven biriyseniz ona farklı bir bakış açısından bakmanız keyif verecektir ve zaten bunların hepsinin farkındaysanız da daha önce bitki yetiştirmemiş birine canlı bir hediye vermenizi öneriyorum. Yeşil ve sağlıklı günler dilerim.

 


Kaynakça

pexels.com

19-05-2023
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir