Masumiyet Müzesi  'Tuğçe Çayırgan'

Masumiyet Müzesi 'Tuğçe Çayırgan'

A+ A-

Metropollerde yaşıyoruz artık. Şehirler tıklım tıkış insan , bina , trafik dolu . İnsanlar robotlaşmış , hayat hızlı ama monoton akıyor . Bu maddesel döngüde aç kalan ruh sürekli feryat figan  İnanmak , güvenmek , sevmek , sevilmek , sayılmak ,  değer görmek istiyor . ‘ Nerede bunlara zaman? ’ dediğinizi duyar gibiyim . Nasıl ki yemek  , içmek gibi fiziksel ihtiyaçlarımız varsa yukarıda saydıklarım gibi ruhsal ihtiyaçlarımız da var vesselam. Nitekim insanız. Hem kalp hem bedeniz.

İşte böyle bir ihtiyaç anında , bilmem kaçıncı kez İstiklal ’de yürürken, yürüdüğüm yollar Çukurcuma ’ daki Masumiyet Müzesi ’ne çıkıverdi tesadüfen. (Belki de tesadüf değildir kim bilir)

 Orhan Pamuk’un aynı adlı eserinden yola çıkarak oluşturduğu bu müze, bir romanın kurmaca evreninden yola çıkılarak oluşturulduğu için Dünya’da bir ilk olma özelliği taşıyormuş meğer. Masumiyet Müzesi  o kadar itinalı oluşturulmuş ki tevekkeli değil , 2014 yılında ‘Avrupa’da Yılın Müzesi Ödülü ’nü kazanmış.  

1950 li yılların İstanbul’undan , 2000 li yıllara kadar tarihte yolculuk etmenizi sağlayacak bu müzede, romandaki kahramanların kullandığı,  giydiği,işittiği, gördüğü, biriktirdiği , hayal ettiği şeyler dikkatle düzenlenmiş kutu ve vitrinlerde sergileniyor.

Vitrinlerde sergilenenler, burada gördüklerimizden çok daha fazlası aslında. Aşkın en saf, yalın, beklentisiz ve naif hali sergileniyor bu müzede.

Ünlü sanat tarihçisi Simon Schama, Financial Times gazetesine yazdığı yazıda  “Dünyadaki en güçlü, en güzel, en insanî ve en etkileyici çağdaş sanat eseri,” diye yazmış burası hakkında . “Aynı zamanda hem şiir hem karamizah gibi; hem zarif ve şefkatle dolu, hem de kutu kutu, vitrin vitrin, estetik olarak muhteşem.” Diye de eklemiş kendileri.

Aşka inancı kalmayanların , aşka inanmak isteyenlerin , yıllardır aranan ‘’ aşk nedir ? ‘’ sorusuna bir cevap bulmayı umanların , gündelik hayatın rutininden uzaklaşıp manen çok uzaklara gitmek isteyenlerin, İstanbul’a yolu düşen herkesin mutlaka ziyaret etmesi gerek Masumiyet Müzesini.

28-01-2018
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir