Sarımsaklı ve Sağlıklı - Cansu Gök (Sosyolog)

Sarımsaklı ve Sağlıklı - Cansu Gök (Sosyolog)

A+ A-

Birkaç bin yıldır tüketilen sarımsak hakkında konuşalım mı biraz? Kiminin vazgeçilmezi, kiminin geç sevdiği, kiminin ise halen tüketmekten hoşlanmadığı bir ürün. Sarımsağın lezzeti evrensel olarak kabul ediliyor, Antik Mısır zamanında bile kullanıldığı biliniyor. Aroma verici ve aynı zamanda geleneksel bir ilaç olarak kullanılması onun vazgeçilmez olduğunun bir göstergesi kabul edilebilir. Antibiyotik kaynağı olarak tüketiliyor ve hatta saça iyi gelen sarımsak özü şampuanlarda kullanılıp bakım ürünü olarak bile karşımıza çıkıyor. Sarımsağın yanısıra yararlarının farkında olmadığımız zencefil, kereviz gibi birçok ürün mevcut. Bu sebeple bir yandan yüzyıllardır tüketme şansımızın olduğu, doğallığından yararlanabileceğimiz ürünleri piyasa ürünlerine tercih etmemek gerekir.

Tüketimde yönlendirildiğimiz alanların başında marketler geliyor. Pandemi süreci başladıktan sonra market alışkanlıklarımız değişti, özellikle internet üzerinden yaptığımız market alışverişlerinde ürünü sadece elimize ulaştığında görebiliyoruz. Ürünlerin hormonlu olup olmadığından şüphelenmemiz bile üzücü bu sebeple maruz kaldığımız yapay besinlerin tüketiminin önüne geçmek gerek. Kendine özgü lezzetlerimizin farklı versiyonlarını tüketmeye başlayarak bu tarz yapay ürünlerin tüketimini de engelleyebiliriz. Elimizin altındaki doğallığından şüphe etmeyeceğimiz ürünleri görmeye başlamamız lazım. Bu noktada ise sarımsağa değer vermek, yapaylık ve hormon kaynaklı birçok hastalığın önüne geçmek için küçük bir adım.

Tüketim önerisi konusuna gelirsek; kokusunun ve tadının keskin olması sebebi ile sarımsaklı karışımların maydanoz ilavesi ile kullanılmasını tavsiye ediyorum böylelikle lezzet çok güzel dengelenir. Veya sarımsağı yağlayıp fırınlayarak bambaşka bir tatlılık elde edebilirsiniz. Bunun gibi birçok alternatif mevcut. Hem lezzetli hem sağlıklı. Sonuç olarak özellikle sağlığımızın değerinin en çok anlaşıldığı bu dönemde onu korumak için almadığımız önlem kalmıyor bu sebeple değerini gözardı edemeyeceğimiz ürünlerden daha sık bahsetmeliyiz, ve bilinçli tüketmeliyiz. Sarımsaklı ve sağlıklı günler diliyorum.

 

12-11-2021
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir