Başlangıçlar - Leyla Korkmaz (Uzman Sosyolog)

Başlangıçlar - Leyla Korkmaz (Uzman Sosyolog)

A+ A-

Başlamak, yeniliğe yelken açmak, kenara çekilmeyi reddetmek, tüm belirsizliklerle baş etmeye niyetlenmektir. Başlamak aslında bir özne olarak risk almaktır belki de ama esasen başlamak potansiyel tüm riskleri bertaraf etmeye niyetlenmektir.

Yeni bir sayfa çevirmek, uzun bir yola koyulmak, yeni bir insanı keşfe çıkmak, bilinmeyen bir yere göç etmektir başlamak. Her şeye rağmen yeniden diyebilmek, erişmek, kendinle bütünleşmektir başlamak.

Sayfayı yazarken kalem biter mi, yolu yürürken karanlık çöker mi, yeni insan bana küser mi, bilinmeyen yer beni üzer mi diye düşünmemektir başlamak. Derin bir nefes alıp yeniden düşünmeye başladıktan sonra hala aynı niyette olmaktır başlamak.

Yeni başlangıçların güzellikler getireceğine inanmak, bu başlangıçların getireceği zorlukları yenmeye istekli olmak, istikrarla yürümekten vazgeçmemek, hüzün çökse kimi zaman gözden yaş düşse de inanmaktır başlamak.

Başlangıç yapmakta başlamaktır. Ben buradayım, gitmeyeceğim, vazgeçmeyeceğim, denildiği yerdir başlangıçlar. Yaşanan her şeyde bir güzellik aramak, ararken kendini avutmamak, seni seveni de üzeni de bilmek, yaşanan üzse de sevindirse de idrak edip aynı yerden devam etmektir başlangıçlar.

Başlangıçlar biraz da yetinmemektir, öncekinden fazlasını arzu etmektir sadece düşünsel olarak değil pratikte de istemektir. Yola koyulmak, yazmaya durmak, çözüvermektir.

Önceki yaşananlardan pay çıkarmak, başlangıçtan sonrasında kolayı da zoru da düşünmek, tavrını bunlara göre almaktır. En nihayetinde başlamak ve başlangıçlar insan olmaktır, pişmektir, düşmektir ama bu düşmek yeniden güçlenmektir.

Başlamak düşlemektir, geç kalmamak, korkmadan yılmadan, ben buradayım, gitmedim de gitmeyeceğim de diyebilmektir. Umut dolu başlangıçlara sevgili okur zira başlangıçların en başı umut edebilmektir.

Leyla KORKMAZ


Kaynakça

https://unsplash.com/photos/3R_b1uS3MJk

05-10-2021
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir