Neden Bakmadınız? - Zehra Erdin (Gazeteci)

Neden Bakmadınız? - Zehra Erdin (Gazeteci)

A+ A-

Hayatımı kime göre yaşadığımı düşündüm. Kendimi kime onaylatmam gerektiğini düşündüm. Kim ‘’Aferin!’’ derse keyfim yerine gelir biraz bunun üzerine düşündüm.

Nasıl yaşadığıma dönüp bir baktım.

Takdir edilmekle kendimi bir kafese tıkamak arasındaki ince çizgiyi kaçırıp kaçırmadığımı kontrol etmek istedim.

Verdiğim kararların ne kadarı aslında tam olarak bana ait düşündüm.  Bu senin hayatın, dilediğin gibi yaşa diyenlerin aslında nasıl kara bulut gibi tepemde beklediğini hatırladım. Tercihlerine saygı duyuyorum diyen herkesin attığım her adımı yargılarcasına nasıl izlediğini hesap ettim.

Gereksiz tavsiyelerden, altı boş önerilerden, sonu gelmeyen akıl vermelerden kurtulmak için her şeyin en iyisini yapmaya çalıştım. Fark etmedim ama aslında bazı şeyleri sadece sizi susturmak için başardım. Sizi ve çıkardığınız o boğuk sesi duymamak için her şeyin en iyisini yaptım. Yargılamaya geldiğinizde ağzınız açık kalsın ama tek kelime çıkmasın diye koşturdum durdum.

Dönüp bakınca her şeyin en güzelini yapsam da kimsenin bakmadığını fark ettim. Elinde sopayla gezenlerin yalnızca vurabildiklerinde geldiklerini anladım.

Başardıklarımdan, kazandıklarımdan ve geldiğim yerden elbette memnunum. Ama belki de koşmam gerekmezdi. Belki de nefes almadan kafamı gömerek yapmam gerekmezdi. İçimde ‘’olmazsa o gözlerden nasıl kaçarım’’ cehennemi olmazdı.

Bu kadar çok düşünmeme ya da kendimi sizin için ikna etmeme gerek kalmazdı.

Ben kişisel gelişim uzmanlarından değilim. Umut vadeden konuşmalar yapanlardan değilim. Hayal dünyasında oyunlar oynayanlardan hiç değilim. Ama böyle hapishane olmaz. İnmeyen bir yük gibi bindiniz omzuma. Böyle ceza olmaz. Gideceğim yolu sizin isteklerinize göre seçer oldum.

Kabus gibi çöktüğünüz hayatımı alıp düşsem, kirlensem, hata içinde yüzsem de ‘’olur öyle’’ diyenlerin yanına taşıyacağım. Eyvahlar olsun diyerek acıyan gözlerinizin önünden çekilip hallederiz diyen sıcak bakışlıların yanına geçeceğim.

Aynaya baktığımda sizin bakışlarınızı değil sadece kendimi göreceğim. Kafamı yastığa koyduğumda sizin söylediklerinizi değil kendi kararlarımı düşüneceğim. Uyandığım günü size değil kendime harcayacağım.

Tüm bunları dün değil bugün yapmaya başladığım için geç kalmış falan da olmayacağım. Artık neyin zamanı neyin zamanı değil bunun saatini ancak ben tutacağım.

 

  


Kaynakça

Kullanılan Görsel: https://unsplash.com/photos/RGLGPcMr19Y

20-06-2021
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir