Toksik İlişki Nedir? - Meltem Dağdeviren (Sosyal Hizmet Uzmanı)

Toksik İlişki Nedir? - Meltem Dağdeviren (Sosyal Hizmet Uzmanı)

A+ A-

Toksik kelime olarak zehirli ya da zararlı anlamına gelmektedir. Toksik ilişki de kişiyi ya da duygusal ilişki içerisinde bulunan kişileri zehirleyen ya da zarar veren ilişki demektir. 
Kişiler toksik ilişki yaşadıklarını uzun süre fark etmeyebilir, partnerinin değişeceğine inanabilir ya da uzun süreli bir ilişkide oldukları için emeklerinin boşa gideceğinden korkabilirler. Toksik ilişki içerisinde olan bireyler bunu fark ettiğinde ilişkiyi bitirmekten çekinmektedir.
Peki toksik bir ilişki yaşadığınızı nasıl anlarsınız?
Sağlıklı ilişkilerde kişiler birbirleriyle vakit geçirdikten sonra rahatlamış, mutlu, huzurlu, olduğu gibi kabul görmüş hissetmektedir. Toksik ilişkide ise kişiler birlikte vakit geçirdikten sonra kendini kötü hissetmektedir. Görüşme sonrası üzerinde gerginlik, mutsuzluk ya da huzursuzluk olabilir. Mutlu ya da rahatlamış hissetmek yerine yorgun, üzgün ve bitkin bir ruh hali, partneri tarafından olduğu gibi kabul görmeme ve kendi gibi olamama durumu söz konusu olabilir. Fikirlerine, kişiliğine ve pek çok yönüyle kendisine saygı duyulmadığını hissedebilir, yanlış anlaşılmaktan korkabilir, ilişki içerisinde ihtiyaçlarının karşılanmadığını düşünebilir. Kurulan iletişim sağlıklı, doğal ve içten olmaktan uzak sahte ve maskelerle dolu olabilmektedir. Kişi kendisini partneri tarafından alaya alınmış ya da küçümsenmiş gibi hissedebilir. Sevgi ve iletişim doğallıktan uzaktır, sahtelik hissedilir. 
Sağlıklı ilişkilerde kişiler birbirlerine saygı duyar, nezaket ve kabul edilme vardır. Birbirlerini destekleme ve özgüvenlerini arttırmaya yönelik iletişim kurulmaktadır. Toksik ilişkide ise saygıdan uzak, küçümseyici bir iletişim, şakayla karışık söylemler vardır. İlişkide kişi kendini sürekli yorgun, bitkin hisseder. 
 Eleştiri, aşağılama, hata arama, kaçınma davranışları, sorunlar karşısında partnerlerden birinin kaçması, iletişime kapalı olması, aşırı kıskançlık, bencil, eleştirel davranışlar, saygısız ve aşağılayıcı iletişim tarzı, güvensizlik ve şüpheci davranışlar toksik bir ilişki göstergesidir. Toksik ilişkide partnerlerden biri kendini yok sayar, karşısındakinin istekleri ön plandadır. 
Toksik bir ilişkide olup olmadığınızı anlamak için kendinize şu soruları sorabilirsiniz:
-    Bu ilişkide kendimi nasıl hissediyorum?
-    İlişkide kendim gibi miyim yoksa maskelerim mi var?
-    Kararlarımdan şüpheye düşüyor muyum? 
-    İletişimimiz açık mı yoksa örtük mü?
-    Partnerimle görüştükten sonra ruh halim nasıl oluyor? 
 


Kaynakça

• https://www.madalyonklinik.com.tr • https://www.yakiniliskiler.com.tr • https://www.elele.com.tr • https://antalyapsikiyatri.com.tr • Görsel pexels.com’dan alınmıştır.

04-08-2022
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir