Nesli Tükenmeyen Anılar - Hilal Atik  (Görsel İletişim Tasarım - Öğrenci)

Nesli Tükenmeyen Anılar - Hilal Atik (Görsel İletişim Tasarım - Öğrenci)

A+ A-

   Tuhaf sayılan düşüncelerim köşesinde bir dolandım bugün. Çok doküman buldum ama aralarında biri bana göz kırptı.Yeni üretilen ürünleri sevememe huyu.

   Liseye başladıktan sonra insan bir değişim evresine giriyor kanımca. Belki de bana böyle denk gelmiştir bilemem ama hayatın üç aşağı beş yukarı bu evrelerinde girilen, bu kozadan çıkma dönemi insanın gelecek yaşamını belirliyor. Benimkini tam anlamıyla bu istemsiz girdiğim süreç belirledi.

    Dolabıma yeni giysiler almaya bayılırım. İnternetten falan da almam; kendimi yormadan aramadan aldığımın tadı çıkmaz çünkü. Hatrı sayılır popülerlikte mağazalardan alışveriş yapmak, üstüne kahve içmek haftasonu için sıkıcı bir aktivite olmaya başlamıştı.Ben de aldıklarıma şöyle bir göz gezdirdim. Baktım bir tuhaflık var; renkler soluk ve bu hoşuma gidiyor, vintage giysilerle tanıştım.

Bunları bulmak için yaşadığım yerin altını üstüne getirdim, bunu yaparken de tozlu raflara bakındım. Farklı gelen ,popülerliğini yitirmiş, rutubet olmasın diye arasına naftalin koyulan her şeyi inceledim, şans verdim.

        Sahafların, eskicilerin o astım düşmanı havasını epey soludum. Dergi aralarında sıkıştırılmış, kenarı köşesi yırtık fotoğraflar çıkardı. Kızının doğum gününü kutlarken kanepede poz veren aile, arkadaşı askere giderken otobüs önünde çekilmiş veda kareleri gibi anlara şahit oldum. Belki de hala yaşadığını bilmediğim insanların anlarına tanıklık etmek işin içine sürükleyici bir film havası katıyor.Şu zaman makineli olanlardan.

        Kıyafetini giydiğim kişi onu nerede giydi, evleneceği kişiyle buluşmaya giderken mi yoksa annesinin ölüm haberini alırken mi bilinmez ama anıların üstüne kendi anılarımı yüklüyormuşum gibi hissettirir hep.

     Eski ürünleri kullanmayı anı kutusu oluşturmaya benzetirim. Ortada bir kutu var; yıllarca mezhep, köken ayırt etmeksizin herkes ona anonim olarak iz bırakıyor. El değiştirdikçe de yeni anılar ekleniyor kutuya. Yeni, etiketli şeyler almak istediğimde hep anı kutusu aklıma gelir, elimden bırakıveririm. Sürdürmesi eğlenceli bu işe dönerim yine.

    Ne zaman kutu kapanır, izler silinir bilemem ama hatıralar devir daim ediyor. Farklı zamanlarda, farklı kişilerde…

  

 

 


Kaynakça

KAYNAKÇA:Unsplash.com

05-12-2022
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir