Psikolojik Ne İzleyelim ?  'Dilara Ergün'

Psikolojik Ne İzleyelim ? 'Dilara Ergün'

A+ A-

Psikolojik içerikli film ve diziler günümüzde özellikle bilim kurgu ile karışınca oldukça dikkat çekici bir hal aldılar. Yalnızca film ve diziler değil belgeseller ve hatta animasyon filmler bile bu çerçevede ilerliyor. Ben de izlediğim, hoşuma giden birkaç kategoride ürünleri derliyorum sizler için.

 Belgesel Seri Severler İçin;

Netflix’in ortaya çıkışı tüm izleme tutkunlarını mutlu etti, kısa sürede kaliteli içerik, reklamsız bulunuyor oluşuyla oldukça işlevsel bir uygulama. Bunun yanı sıra ortaya koydukları ürünlerin çoğu psikolojik alt tabanda ilerliyor bu yüzden bana da çok malzeme çıkıyor :)

Yeni bir belgesel serisi olan ‘’Bir Katilin İfadeleri Ted Bundy’’ 30 kadın cinayet ve tecavüzünden sorumlu tutulan bir seri katilin hikayesini anlatıyor. İşlediği cinayet sayısı ise tam olarak bilinmiyor. Onun çıkışına dek ‘seri katil’ kavramı oluşmuş değildi. Ted Bundy oldukça yakışıklı, başarılı, ilgili ve saygılı görünüşüyle hiç kimsenin cinayet işleyebileceğini düşündüğü birisi değildi. İzlediğiniz sürece Ted Bundy’nin antisosyal, saldırgan ve dürtüsel öldürme ve cinsel istismar isteğinin çıkış noktalarını, çocukluğuna dayanan sebeplerine ve oldukça zeki davranışlarına tanık olacaksınız. İlgi odağı olma isteği ve ilgi açlığı kavramlarını da cinayetlerle ilişkilendirebileceksiniz. Üstelik  hapishanede kaldığı sürece bu suçlardan yargılanırken bir evlilik gerçekleştirdiğini de göreceksiniz. Bir insan bunları nasıl yapabiliyor? Sorusunu soruyorsanız Ted Bundy’i tanımanızı tavsiye ederim. Aynı zamanda bir toplumun tek bir insanın yol açtığı durumlar yüzünden nasıl değiştiğini, kadınların toplumsal olarak nasıl etkilendiğini göreceğiz. Sosyolojik ve psikolojik pek çok bilgi barındıran birkaç bölümlük belgesel tarzında izlemesi kolay ve öğretici olduğuna inandığım bir ürün.

 

Animasyon Severler İçin;

Patron Bebek filmi ile herkesiin gönlünde taht kuran bu animasyon bir dizi halinde devam etti. ‘Patron Bebek : Yine İş Başında’ Bu animasyon yalnızca çocukları ilgilendirmiyor. Ara kuşak dediğimiz, hem çocuklarına hem büyüklerine karşı sorumluluğu olan insanların çok güzel bir tasviri. Aynı zamanda iş ilişkileri, yöneticilik, işkoliklik, sorumluluklar ve hızlı yaşam tarzı, performans kaygısı, kariyer basamaklarını çıkış sürecindeki sancılar dizi içerisinde çok ince ele alınmış. Bir endüstri psikolojisi gözünden izlediğinizde altında yatan mesajları anlayabileceksiniz. İş yaşamı ve hırsıyla kaçırdığımız aile,arkadaşlık,keyifli zaman geçirmek gibi pek çok şeyi de bizlere gösteriyor. Rekabet ilişkileri ve bu ilişkiler içerisinde boğuşurken aldığımız desteklerin önemi gözler önüne seriliyor. Günümüzde doğum oranlarının düşümüne de ince bir dokundurma yapan  oldukça keyifli, oldukça tatlı bir animasyon dizi. İzlemenizi ve  Stacy ile tanışmanızı çok isterim enn sevdiğim karakter ! :D


Psikolog - Sosyolog Dilara Ergün


Kaynakça

Görseller ve Videolar:

https://www.youtube.com/watch?v=mmLvkbTaKXU

https://www.youtube.com/watch?v=XbIFObuzf2I

https://tr.pinterest.com/pin/132011832796948155/

16-02-2019
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir