Yansıma - Merve Doğanlar (Psikolog)

Yansıma - Merve Doğanlar (Psikolog)

A+ A-

İnsanın hamisinin yine bir insan tarafından hissedilişi gerçek bir arayışın başlangıcı gibi. Dertlerine deva,hastalığına şifa ya da tam tersi tasasına tasa, hayatına yük olarak ekleyeceğinin peşine veriyor ömür boyu.

Ne onunla ne onsuz misali.Garip bu denklem içine sığmayan binlerce de duygu.Her birinden ötekine geçmek de zaman istiyor haliyle. Örneğin nefretten, sorumluluğa, sorumluluktan bilince varmanın arasındaki mesafe bazen kısa bazen uzun olabiliyor. Herkesin yoğurt yiyişi gibi mizacının eritebildikleri ve eritemedikleriyle oluyor ister istemez. Kiminin şefkat duygusu örselendiği için tekrar onun ham halini bulup çıkarmak daha meşakkatli olabiliyor.

Aslında “yara-anlam” ilişkisi de diyebiliriz buna. İnsanlar olarak her ne kadar bunu zamanla ilişkilendirse de zaman kendi içinde değişken olsa da insan için sabit bir akışta devam ediyor. Değişen sadece anlam.

Bir gün biriyle kavga edersiniz ve içinizde bitip tükenmeyecekmiş gibi duran öfke ve hınç duyguları hissedersiniz. Ertesi gün biri karşılık beklemeksizin size bir destekte bulunur ve dersiniz ki “ hayat gerçekten garip ama fena da bir yer değil sanki” ama başka biri için bu “bu bana iyilik yaptı ama arkası kesin gelir“ olabilir.

Birinin kendini yatıştırma gücü ve kapasitesi daha esnek ama çok çabuk tükenirken, ötekinin ki daha künt ama daha uzun soluklu olabilir.

İkinci kişinin daha patolojik olduğunu düşünmek de bir üçüncü kişiyi akla getirir ki, o da kimi zaman esnek kimi zaman alabildiğine katı olmanın pençesindedir.

Bunların hepsine isim verebilir ve kategorize edebiliriz belki fakat burda şahsın davranışlarını odağa almaktan ziyade duyguları odağa alırsak,asıl güdüleyicilerin, anlamın, keşfin eteklerinde dolanabiliriz diye düşünüyorum.

Yanisi şu; insan bir öteki ile varsa da, bir ötekine hissettiği duygularla,anlamla,anlamların değişmesiyle daha çok var.

18-10-2022
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir