Bir Hafta Sonu Klasiği: Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi’nde Kahvaltı 'Zeynep Yıldırım'

Bir Hafta Sonu Klasiği: Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi’nde Kahvaltı 'Zeynep Yıldırım'

A+ A-

Hafta sonu denilince aklıma hep uzun sohbetli kahvaltılar geldiğinden olsa gerek bugün uyandığımda içime bir Çengelköy Çınaraltı özlemi düştü. En mutlu olduğum yerde de yaşasam İstanbul ritüellerim gözümde tütüyor çoğu zaman. İstanbul klasiklerinden Çengelköy Çınaraltı’nda başlayan bir gün de o ritüellerden biri.
Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi aslında çok çeşitli iştah açıcı serpme kahvaltıları çağrıştırmıyor bana ama kesinlikle uzun sohbetleri, nefis Boğaz Manzarası’nı birazcık da kalabalığı özletiyor bu günlerde. Çay Bahçesi Çengelköy’ün meydanına gittiğinizde kime sorsanız hemen gösterilir bir klasik. İstanbul’da gezilecek yerleri önerirken benim ilk beşimde yer alan mekanlardan. Başta da bahsettiğim gibi büyük vaatleri yok aslında Çınaraltı’nın. Sabah erkenden gidip sol taraftaki börekçilerden sıcacık böreğinizi alacaksınız, şanslı gününüzdeyseniz (çok şanslı gününüzdeyseniz) tam siz gittiğinizde deniz tarafından bir masa boşalacak ve 2 çay. (Çay sayısı 3 ve üzeri olduğunda yeri beğenmeme, klişe kalabalık şikayeti ve diğer ihtimaller olmasın diye 2 kişilik çay çok ideal fikrindeyim genelde.) Sonra İstanbul’a karşı martılar eşliğinde değmeyin sohbetin keyfine.Belki üniversite yıllarımda uzaktan gelen sevgilimle klasik buluşma durağım olduğundan ya da hatırımda kalan samimi dost sohbetlerinden dolayı Çengelköy’de açılan şık kahvaltı mekanlarına, konsept kafelere hiç değişmem buradaki ilk çayımı.


 

Günün geri kalanında kahve için yine gidelim o güzel yeni mekanlara ama mümkünse ve yer varsa burada başlayalım İstanbul’da yeni bir güne. Çünkü Çınaraltı bana her zaman çocukluğumda izlediğim İstanbul’un eski zamanlarını anlatan televizyon filmlerindeki nostaljiyi hissettirir. Eminim o eski İstanbul’da yaşasam muhallebici de değil de burada buluşurdum sevdiğim ile... 

 

Ne güzel özetlemiş Nazım: “Basit yaşayacaksın, basit. Sanki yaşamın bir gün sona erecekmiş gibi basit...” 

 
 

 

08-12-2018
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir