A'normal - İlknur Dağtekin (Türkçe Öğretmeni)

A'normal - İlknur Dağtekin (Türkçe Öğretmeni)

A+ A-

Acının bir rengi var mı? Siyah mı derdiniz? Ben beyaz demek istiyorum. Apaçık oluşundan, saf ve gizlenemez oluşundan beyaz. Fakat renk geçirmeyen bir beyaz, mesela kıyafetin bir köşesine damlayan çamaşır suyu gibi. Gizlenemez, koparılıp atılamaz, atılsa bile iz bırakır. 
Acının bir dini, rengi, fikri yok. Her insanda aynı. Bembeyaz. Hiçbir fiziksel temas olmamasına rağmen mideye sağlam bir yumruk yemiş gibi hissettiren bir şey. Çok şık bir toplantı esnasında yenen yemeğin bozuk çıkması gibi. Yutulmayan, tükürülmeyen lakin büyüdükçe büyüyen bir şey. 
Acıdan daha büyük bir şey varsa o da sevilen herhangi birinin acı çektiğini görmek sanıyorum. Bu bütün anlattıklarımdan daha çaresiz bir durum. Gördüğü ya da bildiği her şeyi kendi üzerinize çekmek istiyorsunuz, onu rahatlatmak, hafifletmek, iyileştirmek. Fakat zamanı geriye almaktan bile daha imkansız. Yersiz ve sessiz bir acıyla hissiz ve güçsüz bir kişi aynı denilebilir. Her ikisinin de ne zaman ne yapacağı belli değildir. Fakat en tehlikelisi bu değil ne yazık ki. Çaresizliği iliklerimize kadar hissettiğimiz bu günlerde a’normalleşmeye de tekrar başlıyoruz. Hayatı üst düzey bir şekilde anormal yaşayan dünya insanı, normalleşmeye çalışıyor. 

Elbette anlaşılabilir fakat ne kadarı? A’normalleşmeye başlıyoruz. Tüm kriterlere uygun(muş gibi) binalar dikmeye, bina altına açtığımız dükkanı (birkaç kolon keserek) hazırlamaya, okullarımıza online olarak devam etme(me)ye, işimizi daha iyi yapma(ma)ya, yetkilileri can kulağıyla dinleme(me)ye devam ediyoruz. 

Yüreğimize açılan bembeyaz boşluğu normalleşerek doldurmaya çalışıyoruz. Yemek bozuk çıkmamış gibi, midemize sağlam bir yumruk yememiş gibi, kıyafetimize çamaşır suyu damlamamış gibi devam ediyoruz. Parıl parıl parlayan acımızdan gizlenmeye çalışıyoruz, yaralarımızı sessizce sarıyoruz. Sahiden, sarıyor muyuz?

06-03-2023
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir